Monoton

14. června 2018 v 21:47 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
Monoton (80. léta)

Málokdy se mi stane, že mě něco překvapí svojí existencí, tedy alespoň jedná-li se o elektronický hudební nástroj československé výroby. Tento okamžik nastal, když mi pan Hurník poslal fotky oranžového piánka Monoton. A nejen to, nástroj mi byl zapůjčen k pokusu o opravu a zevrubnému studiu (děkuji za důvěru!). Podle štítku byl nástroj vyroben v ZSE EP Modřany, závod Písek. Víc o něm nevím zhola nic...
Navenek Monoton trochu připomíná slovenský nástroj DEO-32 barvou, ale hned na dotek je jasné, že je to něco jiného. Oranžová skříň je odlitek z pryskyřice a klávesy jsou z akordeonu, nebo tak alespoň vypadají. Ovládání a funkce jsou omezeny na veliký regulátor hlasitosti, kolébkový vypínač se signalizační LED, spínač vibráta, přepínač "registrů" (obdélník a pila) a posledním přepínačem se zapojuje jednoduchý LPF, který zahuhlává zvuk. Klávesy jsou příjemnější, než u DEA a vrací je vinuté pružiny. V nástroji je zabudován reproduktor, má vstup pro napáječ 6V s kostrou na středním kolíku, výstup na sluchátka a externí reproduktor. Zespodu je také možno vložit 6 ks malých buřtů, tedy baterií velikosti D.
Zevnitř nás čeká překvapení ve formě dvou netypických obvodů s označením WNB 58 a 59, které tvoří tónový generátor. Dále už jen pár trimrů, kondenzátorů, stabilizátor napětí a MBA810 jako koncový stupeň. Ten ale bohužel hoří a nepodařilo se mi přijít na to, proč.
Konstrukce je jednoduchá, ale složit to zpátky dohromady bylo téměř nemožné. Více snad napoví fotografie.
Popsaný a nafocený nástroj je k mání, pokud byste někdo měli zájem, kontaktujte prosím p. Hurníka na e-mailu daniel.hurnik@seznam.cz.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.