Listopad 2017

Polysound

10. listopadu 2017 v 21:08 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
Polysound (1989?)

V předchozím článku o dětském nástroji DEO-32 jsem slíbil pokračování, tentokrát o jeho sourozenci a vzhledově téměř dvojčeti, který se jmenuje Polysound. Jak již název napovídá, na rozdíl od předchozího je tento nástroj polyfonní, jeho základ totiž tvoří integrovaný obvod MHB208, který v licenci vyráběla Tesla ve druhé polovině 80. let. O tomto obvodu je na stránkách Czechkeys již několik zmínek, neboť kromě Delicií řady HT se také stal vhodným základem pro tvorbu amatérských konstrukcí. Jeho použití bylo poměrně snadné, přes diodovou matici mohl být řízen až pětioktávovou klaviaturou, přičemž produkoval obdélníkové signály ve třech stopových výškách v plné polyfonii. MHB208 měl pochopitelně více funkcí, ty ale v nástroji Polysound nebyly až na vstup pro vibráto využity.
Polysound má opět miniaturní klaviaturu o rozsahu 2 a ½ oktávy, spínače byly ale tentokrát umístěné na desce pod klávesami a ty se vracely do výchozí polohy pomocí vinutých pružin. Jednotlivé stopové výšky byly směšovány dvěma potenciometry označenými tentokrát Farba. Dále bylo k dispozici vibráto s možností řízení frekvence a úplného vypnutí. Dále potenciometr hlasitosti a dvě diody: Indikátor zapnutí a indikátor vibráta. Poslední vypínač na panel někdo přidal, vypíná celý nástroj.
Ani jiný spínací systém klaviatury neznamenal spolehlivý provoz, nicméně klaviatura je přeci jen o něco hratelnější. Také ladění nástroje je díky použité elektronice spolehlivější. Zvuk nástroje je samozřejmě dán použitím obdélníkových signálů, jejichž směšováním lze získat několik jakoby varhanních zvuků, nebo při nastavení hlasitosti 1 + ½ + ¼ aproximovat pilový signál. Přítomnost přeladitelného filtru by byla velmi vítaná, ale patrně byl dán cenový limit. Cenovka na krabici, ze které zmizela fotografie dětí, již není čitelná, ale tuším, že to mohlo být 690,- Kčs.
Polysound jednoznačně dal daleko větší možnost opravdové hry, než DEO-32, nicméně bývá málo k vidění, z čehož usuzuji, že za ty peníze asi nešel moc na dračku. I zde platí poznámka o konkurenceschopnosti v porovnání se zahraničními výrobky. Oba tyto nástroje dnes představují roztomilé relikvie a památky na dobu dospívání nejmladší generace Husákových dětí. Občas mám odvážný nápad je oba vyčistit, naladit a zkusit něco nahrát, ale zatím mě to vždycky rychle přešlo.

Z krabice zmizela fotka s dětmi. Místo toho dostala futuristický čtverečkovaný potiskOvládací prvky na panelu


Prostor pro baterie a hlavní DPS zespodu


Nástroj je postaven kolem IO MHB208


Klávesy vrací pružina


Směšování signálu a koncový stupeň s MBA810DAS


Polysound, Deo-32 a Pille


DEO-32

8. listopadu 2017 v 21:15 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
DEO-32 (1989?)

I nástroje stvořené pro děti patří do historie výroby elektronických a elektrofonických hudebních nástrojů v bývalém Československu. S tímto pohledem na věc jsem zakoupil dvě hračky vzniklé na Slovensku na konci 80. let, DEO-32 a Polysound. Jednalo se od výrobce počin u nás ne zrovna obvyklý a jistě i odvážný vzhledem k tehdejší součástkové základně a vůli obohatit trh s hračkami na konci éry centrálně řízeného hospodářství (podobnost s praktikami v současné EU je čistě náhodná).
Odvahu něco udělat našli pracovníci výrobního družstva Služba Nitra a zcela určitě jim patří dík šťastných dítek (viz fotografii na krabici), která mohla alespoň mírně nahlédnout pod roušku syntézy zvuku.
První zmíněný nástroj je monofonní DEO-32, jež má očividně základ v piánku Pile z tehdejšího SSSR, po kterém zdědil malou klaviaturu o 32 klávesách a to včetně problémů s laděním a spolehlivostí spínacích kontaktů. Tyto jsou umístěny za klávesami a vychýlením spodní hrany klávesy jsou tlačeny vzad až dojde (nebo také nedojde) k sepnutí kontaktu a vyloudění kýženého zvuku. Po spínači následuje odporová dráha pod každou klávesou, na kterou dosedá jezdec, jehož vychýlením se daný tón dolaďuje. Podobně jako u Pille, ani zde není ladění nikterak přesné, k čemuž ještě přispívá jakákoliv sebemenší nečistota mezi kontakty. Naladit to do poslouchatelné míry se zdá být zhola nemožné.
Srdcem nástroje je jednoduchý oscilátor a integrovaný obvod MH7493A umožňující vytvoření obdélníkového signálu ve čtyřech stopových výškách. Jednotlivé stopové výšky se směšují pomocí tří potenciometrů označených jako Tón. Zvuk je možno obohatit vibrátem s nastavitelnou rychlostí. Společně s regulátorem hlasitosti to je vše, co DEO nabízí. Lze s tím vyčarovat několikero zvuků různého stupně nepříjemnosti. Na panelu jsou ještě dvě LED, kdy jedna indikuje stav zapnutí/vypnutí nástroje a druhá vibráto.
Nástroj se původně napájel šesti buřty umístěnými pod deklíkem zespodu. Jeho demontáž bez nářadí je téměř nemožná, i když výrobce věnoval zacházení s ním celou stránku v návodu. Upřímně, vypadá to tak složitě, že ač strojař, musel jsem se spolehnout na své oči a zkušenosti. Pod dalším deklíkem je PCB klaviatury, ale nevím, proč, z této strany na něm nepořídíte vůbec nic kromě proletování, bylo-li by potřeba.
Celý přístroj je z plastu, vršek buď červený, nebo oranžový. Kdysi jsem někde zahlédl i zrcadlové provedení, tedy s knoflíky napravo. Asi byl určený pro leváky, nebo pro pravostranný provoz..:o).
Závěrem možno zhodnotit tento počin jako zdařilejší, než původní Pille, DEO nabízí nesporně bohatší škálu zvuků. Osudovou ránu mu zasadila změna poměrů roku 1989, neboť se zde objevily zahraniční nástroje, jimž nemohlo DEO konkurovat ničím (sebejednodušší tablehooter z mé sbírky vede o X koňských délek v nabídce funkcí i zvuku). DEO-32 stálo 590,- Kčs, což při cca desetinásobném přepočtu k dnešním poměrům znamená, že byste dnes za tuto parádu dali kolem 6 tis. korun a pak doma poslouchali rozladěné mečení. Naši rodiče to neměli vůbec jednoduché.

Ovládací prvky na panelu


Slečna na fotografii obdivuje mladíka preludujícího na DEO-32. Menší děti zvědavě přihlíží. Jak romantické!Pohled na PCB a bateriový prostor po odstranění obou krytů


Vnitřní uspořádání


Srdce nástroje


Spínací kontakty klaviatury - zdroj neustálých problémů...


A konečně DEO s Polysoundem, o kterém napíšu v dalším článku.