Mixážní pult p. Petra Píchy

27. dubna 2017 v 22:10 | Petr Pícha |  Amatérské konstrukce
Mixážní pult p. Petra Píchy


I doba socialismu měla některé pozitivní jevy: Každý (nebo alespoň skoro každý) uměl něco navíc, kdekdo byl kutilem a nemálo lidí se zabývalo elektronikou. Z tehdy dostupného materiálu dokázali tito lidé mnohdy vytvořit skutečně hezké konstrukce, jak dokazuje níže popsaný mixážní pult, který vyrobul a používal p. Petr Pícha, kterému tímto děkuji za příspěvek!

Tenhle mixpult jsem stavěl někdy v polovině osmdesátých let. Byl určen pro šestičlennou kapelu. Měl deset monofonních vstupů, stereofonní výstup, výstup pro monitor a vestavěný hall. Každá vstupní jednotka obsahovala ovládací prvky - gain, třípásmové korekce, hall, panorama regulátor a tahový potenciometr pro hlasitost. Výstupní jednotka měla pětipásmový ekvalizér pro každý kanál, regulátor hlasitosti a LED VU metr.
Vstupní jednotky jsou vlastní konstrukce a jejich zapojení vycházelo z toho, jaké součástky byly tenkrát k sehnání. Vstup tvořildvoutranzistorový zesilovač (KC509) s řízeným ziskem (gain), pak následoval dvojitý OZ (1458 - nic jiného tenkrát u nás nebylo), který obstarával třípásmové korekce a další zesílení pro výstupní sběrnici. Pětipásmový ekvalizér byl postaven též s OZ 1458, VU metry budily klasické A277 z NDR.
Konstrukční oříšek představoval vestavěný hall. Žádné speciální integrované obvody se u nás tehdy sehnat nedaly. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem koupil v Tuzexu kytarový efekt "Delay" od firmy Boss, elektroniku z toho vybudoval a vestavěl do mixu. Fungovalo to skvěle.
Kostra mixpultu byla ohnuta z ocelového plechu tloušťky 1,5 mm. Podélné otvory pro posuvné potenciometry jsem nechal vyfrézovat (to by se člověk napiloval). Každá vstupní jednotka měla vlastní malé šasi ve tvaru širokého "U", ohnuté z pozinkovaného plechu. K němu jsou přišroubovány potenciometry (TP160), ke kterým se připájely desky plošných spojů. Sběrnice tvořily pocínované dráty zapájené do DPS.
Kostra mixu se nastříkala černou barvou a pak přišla největší "zábava" - popsání hlavního panelu. Nápisy jsem vytvořil propisotem, linky a kružnice bílou tuší. Celý popis zabral několik hodin práce. Pak se panel přestříkal bezbarvým lakem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.