Duben 2014

Korg DW-8000

23. dubna 2014 v 20:05 | Najvrtson |  Nástroje zahraniční výroby
Korg DW-8000 (1985)
Na sepsání této recenze jsem si raději chvilku počkal, abych se nedopustil ukvapených závěrů z nedostatku času pro zkoušení. Po více jak čtyřech měsících však nejsem o moc dále a tak musím nástroj stále porovnávat s jeho o rok mladším konkurentem, Ensoniqem ESQ-1.
Firma Korg představila svůj model DW-8000 v roce 1985 jako vylepšenou variantu původního DW-6000. Nabídl nejen o dva hlasy větší polyfonii, dvounásobek vln v paměti, ale hlavně dynamickou klaviaturu s tlakovou citlivostí a další vylepšení popsaná v tomto článku. Korg DW-8000 je osmihlasý digitálně analogový hybrid, kdy zdrojem zvuku jsou digitální oscilátory a dále je signál zpracováván analogově. V mé "sbírce" doplnil trojici dalších DA hybridů (Ensoniq ESQ-1, Solton K160 a Casio HZ-600).
Na povrch působí nástroj celkem robustně, ačkoliv je celý z plastu a zlí jazykové tvrdí, že na něm neměl výrobce tak šetřit. Ovládání připomíná o rok starší Poly 800 a děje se osmi tlačítky pro volbu programu a parametru, Value Up/Down, čtyřmi tlačítky pro volbu režimů Poly a Mono, čtyřmi tlačítky pro ovládání arpeggiátoru, čtyřmi tahovými potenciometry pro hlasitost, doladění, rychlost arpeggiátoru a poslednímu, který slouží pro zadávání hodnot, lze přiřadit některou z funkcí pro ovládání v reálném čase. Uživatelské rozhraní je provedeno třemi dvoucifernými numerickými displeji, k samotné hře kromě klaviatury slouží klasický čtyřsměrný joystick používaný téměř na všech nástrojích Korg. Když už jsem u té klaviatury, musím prohlásit, že dobrý úmysl nemusí mít vždy dobré výsledky: Klávesy, ač vyvážené ocelovými vložkami, mají nepřirozený odpor, jsou hlučné, kovové páskové kontakty mají tendenci zaoxidovat a reagovat nepřirozeně (zpravidla nevysláním Note-Off). Aftertouch u mého kusu zesnul, patrně je poškozen pásek pod klávesami (po MIDI pracuje vše naprosto spolehlivě).
Nástroj má dva výstupy, MIDI trio, vstup na pedály Damper, Portamento, Volume, Program Up, sluchátkový výstup a rozhraní pro ukládání dat pomocí zvukového záznamu (tedy na magnetofonovou pásku). Nástroj pracuje se sysex daty, takže je možno provést výpis paměti, nahrání nových bank a nebo programovat nástroj pomocí některého softwarového či hardwarového ovladače. Napájení je řešeno přímo ze sítě nestandardním dvoupólovým konektorem.
V paměti nástroje může být uloženo až 64 programů, přičemž každý tvoří dva oscilátory (zvané DWGS, neboli Digital Wave Generation System) generující 16 vlnových průběhů od klasické pily a obdélníku až po krátké vzorky akustických nástrojů. Lze nastavit jejich zesílení, polohu (16, 8 a 4 stopy) a vzájemné rozladění v několika intervalech. Nástroj nabízí analogový generátor šumu, funkce Autobend umožňuje náběh tónu glissandem a nahrazuje obvyklejší obálku ladění oscilátorů.
Signál je dále zpracováván přes napěťově řízený filtr s resonancí (umožňuje samooscilaci) řízený obálkou ADBSSR (Attack, Decay, Break Point, Slope, Sustain, Release), joystickem a pochopitelně také dynamikou úderu, aftertouchem a LFO se čtyřmi typy vln. Dále následuje napěťově řízený zesilovač rovněž s obálkou ADBSSR a obdobnými možnostmi modulace. Kromě dvou módů Poly umí DW-8000 fungovat i ve dvou mono módech, kdy hraje všech 16 oscilátorů stejnou notu, zvuk je pak velmi hutný.
Cestu signálu zakončuje vestavěný delay efekt, umožňující vytvoření nejrůznějších dozvuků, chorusu atd. Efekt je dle výrobce stereofonní, ale pokud stereofonní nahrávku převedete na monofonní, zjistíte, že se účinky efektu z obou kanálů vzájemně vyruší a zůstane vám čistý původní signál!
Nástroj umí portamento, které je možno spínat pedálem a dále má vestavěný jednoduchý arpeggiátor s možností působení přes 1, 2 a 3 oktávy a s funkcí Assignable, kdy přehrává noty v pořadí, jak byly zahrány na klaviatuře. Arpeggiátor lze ovládat MIDI pokyny, ale bohužel, nevysílá signál MIDI Out.
Korgovi jdou různé analogově znějící smyčce, plochy, leady, basy, analogové dechy, jakoby-vokály, perkuse, nejrůznější druhy varhan, elektrických pian a také různé zvukové efekty. Celkový zvuk mi připadá méně konkrétní, než u Ensoniqu ESQ-1, ale zase většinou hutnější, živelný a teplý. Nástroj je monotimbrální, ovšem dá se přikoupit ROM upgrade umožňující bitimbralitu, split, vrstvení a nějaké další funkce navíc.
Korg DW-8000 po téměř třiceti letech funguje poměrně spolehlivě, ačkoliv vykazuje jisté a pochopitelné známky opotřebení. Kromě již zmíněné hlučnosti klaviatury a nefunkčního aftertouche je také potřeba tlačítka mačkat rychlým ale citlivým úderem, mají totiž tendenci zadat hodnotu vícekrát a pokud se tak stane při zápisu do paměti, můžete tak snadno přijít o zvuk v bance, kam jste původně nechtěli nic ukládat.
Nástroj má mnohá omezení, daná jeho strukturou i chybějícími funkcemi (například jej nelze transponovat), ale zvukově si zaslouží jistě pozornost. Kdybych si měl v roce 1986 vybrat mezi DW-8000 a ESQ-1, koupil bych si spíše Ensoniq i přestože zní o trochu tenčeji. Jeho hardware (ta klaviatura!!!), uživatelské rozhraní i množství funkcí navíc, stejně jako přehledná struktura a další možnosti Korga prostě převálcují. I tak je DW-8000 příjemný nástroj a svými uživateli je velice ceněn. A stejně jako v případě ESQ-1, i zde apeluji na včasné pořízení nástroje, než se trh zblázní jako s Juny a podobnými nástroji, jejichž ceny jsou již mimo zdravý rozum.