Vermona SK-86

15. června 2013 v 21:16 | Najvrtson |  Nástroje zahraniční výroby

Vermona SK-86 (1987 -1989)
V roce 1987 uvedl východoněmecký podnik VEB Harmonikawerke v Klingenthalu na trh svůj první keyboard SK-86. Zkušeností s výrobou elektronických klávesových nástrojů bylo sice dostatek, ale tohle bylo něco nového, jednalo se poprvé o nástroj schopný hraní kompletních akordických doprovodů a na rozdíl od všeho předchozího byl nástroj plně digitální. Kromě toho, že byl svým zvukem a vybavením zastaralý již v době svého uvedení na trh, byl svého druhu také jediný pod značkou Vermona a kromě Delicie HT-61 BD, jíž byl konkurentem, asi také v rámci celé RVHP.
To je v nástinu historie a také důvod, proč jsem si tento nástroj pořídil, chtěl jsem porovnat Vermonu s Delicií i s nástroji, které Vermona vyráběla předtím.
Nástroj je veliký a těžký, zhotovený z ocelového plechu s plastovými bočnicemi. Klaviatura s poněkud ostrými půltóny je poměrně měkká s dosti nevyzpytatelným dohmatem a u mého kusu vespod narážejí klávesy na plechový rantl. Většina funkcí se volí velkými tlačítky na horním panelu, tempo se ovládá otočným potenciometrem podobným jog-dial kolečku na dnešních nástrojích. Mixáž a celková hlasitost se ovládají čtyřmi tahovými potenciometry nalevo (celková hlasitost, akordický doprovod, bicí a basa+arpeggiátor). Shora je na panelu ještě indikátor tempa a spodní část stojanu na noty. Zezadu pak síťový eurokonektor (dvoupólový, stejný jako k přenosným rádiím atp.), síťový vypínač, kryty dvou pojistek, na druhé straně pak dva výstupy Jack 6,5 na externí reproduktory, další Jack pro Volume pedál a dva pětikolíky: Jeden pro sluchátka a jeden jako audiovýstup - výrobce zvolil tento tyo konektoru zřejmě kvůli předpokládanému použití v domácnosti.
Zvuků v melodické části umí Vermona SK-86 celkem 16: Organ 1 až 4, Flute, Clarinet, Brass, Accordeon (tak je to tam skutečně napsané), Piano, E-Piano, Clavichord, Vibraphon, Strings 1 a 2, Funny (nevím, co je na tomto zvuku legračního) a Bells. Zvukově bych nástroj úplně neodsuzoval, pochopitelně, že piano nezní jak piano a Brass má do dechů sakra daleko, ale třeba E-Piano je celkem zdařilá napodobenina známého zvuku z Yamahy DX-7, nebo například flétna s vibrátem zní úctyhodně. Melodická část má osmihlasou polyfonii a to i při spuštěném doprovodu. Zvuky melodické části je možno upravit vibrátem (jen zapnuto/vypnuto), celkem dobře znějícím stereofonním chorusem, reverbem a sustainem (obojí prodlužuje obálku po uvolnění klávesy, bohužel, krásný pružinový reverb z dřívějších typů nástrojů zde není). Náhodou se mi podařilo stisknout dvě tlačítka zvuků najednou, zůstaly svítit obě diody, ale bohužel, nástroj hraje v takovém případě jen zvuk více vlevo, takže žádné směšování není možné. Při zapnutém doprovodu, respektive rozdělení klaviatury, lze posunout ladění zvuků v melodické části o jednu oktávu dolů pomocí tlačítka 1 Octave Down.
Doprovodů je k dispozici také 16: Beat, Rock, Disco, Mersey Beat, March, Dixie, Shuffle, Swing, Samba, Rhumba, Beguine, Bossa Nova, Tango, Slow Rock, Slow Waltz a Waltz. Jsou poplatné době a okolnostem vzniku, nicméně většinou je lze i použít ke hraní. Jediné, co nechápu, je zbytečně složitá basová linie v základních verzích rytmů. Trend překombinovat doprovody, až jsou nepoužitelné, lze pozorovat u většiny nástrojů (nejen) z té doby. Doprovodná jednotka umožňuje vypínat a zapínat jednotlivé party, hrát akordy jedním prstem, nebo na celou ruku, hrát basu manuálně (zvuk basy je šílený, monofonní, s dlouhým dozvukem). Při hraní dvěma prsty zrytmizuje doprovod v jakékoliv periodě. Pro vizuální kontrolu tempa má nástroj zabudován indikátor ze dvou dvojic LED - červené blikají těžkou dobu, žluté ty ostatní.

Vermonu lze také transponovat v rozsahu +5 a -6 půltónu, k čemuž slouží tlačítko Transpose a LED indikátor na panelu.
Ozvučení nástroje obstarává zesilovač 2 X 10 wattů a dvojice zabudovaných širokopásmových reproduktorů.
Vermonu SK-86 nemá smysl srovnávat s jinými podobnými nástroji renomovaných výrobců té doby, snad jedině s již jmenovanou Delicií HT-61 BD, která je technicky ještě zastaralejší (koncepce 12 oscilátorů a děliček), zvukově jsou na tom nástroje celkem podobně, jak také vyplyne z ukázek. Díky změnám ve společnosti, kdy byl umožněn do zemí bývalé RVHP vstup zahraničních firem s jejich výrobky, oba nástroje převálcovala konkurence a tak také zůstaly jedinými svého druhu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.