Digitální dozvukové zařízení Tesla AYZ 070 ( TDR 16 MIDI)

22. června 2012 v 22:33 | Zdeněk Hošek |  Muzeum - přídavná zařízení

Digitální dozvukové zařízení Tesla AYZ 070 ( TDR 16 MIDI)


Vývoj se v Tesle Vráble nezastavil a pro hudebníky bylo vyvinuto kolem roku 1990 toto digitální dozvukové zařízení, v návodu na obsluhu nazvané jako digitální reverberátor. Přístroj je logickým pokračováním přístroje AOS 095, zde na vyšší technické úrovni za použití mikroprocesoru a rychlého 12-ti bitového D/A převodníku. Majitelem přístroje je p. Hradiský, který je současně i autorem uveřejněných fotografií. Za jejich zhotovení a poskytnutí mu patří dík. Není mi bohužel známo kolik těchto zařízení bylo vyrobeno, ale mnoho jich zřejmě nebude, neboť nabízeny k prodeji téměř nejsou a na webu informace nenalezneme. Tento článek tedy nabízí informace o dalším zajímavém výrobku TESLY. Poučné by byly jistě i postřehy konstruktéra těchto zařízení z bývalého výrobního podniku a snad se tedy někdo někdy ozve a poskytně další informace. Co se týče zvukových vlastností přístroje, tak ty jsou podle vyjádření majitele na velmi dobré úrovni, s minimálním šumem ve výsledném signálu a to pouze při regulátorech vytočených na maximum v cestě zpožděného signálu. Zpožděný signál je pak na maximu trochu kovový, ale toto není na závadu neboť takto se přístroj prakticky nevyužívá a šum je vždy nějak maskován jiným signálem. Ostatně o slušných parametrech vypovídají i charakteristiky v technických údajích.

Zařízení vytváří efekt typu HALL popř. DELAY a ECHO s možností výběru 16-ti efektových programů při zpoždění od 0,3 do 5,1 sec pro efekt HALL a od 112 do 326 msec pro efekt ECHO.
Výběr je prováděn pomocí tlačítek, což umožňuje rychlou volbu příslušného zpoždění. Čísla programů jsou indikována na displei LED. Ovládácí prvky tj. potenciometry a tlačítka jsou umístěny na předním panelu, kde jsou i vstupní i výstupní konektory typu jack. Jsou zde i indikační diody LED a síťový vypínač.Další konektory jsou na zadním panelu. Přístroj je možné ovládat i MIDI signály z externích zdrojů.

Princip činnosti je zhruba následující. Vstupní signál prochází přes vstupní zesilovač (MAB356), kde potenciometrem INPUT lze upravit požadovanou úroveň. Proti přebuzení obvodů je zde dále obvod typu limiter s indikací. Signál pokračuje na na dolnopropustní filtry, kde se upravuje pro zpracování v číslicové části. Analogový signál je převáděný v převodníku AD na číslicový, kde je dle výběru příslušně zpožďovaný v pamětech typu RAM (MHB4116-15 ks). Následně je převedený zpět na analogový v převodníku D/A (MDAC566). V přístroji je použitá dále celá řada obvodů TTL a CMOS např. MHB1504,74157,D195,74174PC,4029,4013,4049 a dalších. Signál je možné zablokovat funkcí BYPASS. Originální signál se dále směšuje se zpožděným pomocí potenciometru OUTPUT LEVEL. Odtud je zesilován ve výstupním zesilovači (B084). Jednou z částí přístroje je mikropočítač TESLA (MHB8748), který dekóduje stlačená tlačítka a zabezpečuje změnu dozvukového programu, ovládá funkci BYPASS, řídí zobrazování čísla programu, ovládá indikaci MIDI a zabezpečuje příjem a dekódování signálů MIDI. Napájení obstarává toroidní transformátor s příslušnými stabilizátory napětí. Princip i ovládání přístroje, včetně připojení k dalším zařízením je dobře popsáno v servisním manuálu, kde je i schema zapojení pro případné opravy. Princip činnosti je též patrný z přiloženého blokového schematu.Celé zařízení je samostatný celek s možností zabudování do 19" stavebnicového systému. Jeho využití může být rozmanité a je zejména vhodné při propojení s mixážním pultem. Další možnosti jsou popsány v návodu na obsluhu a pro znalce této techniky je ovládání poměrně intuitivní. Několik fotografií dokumentuje provedení přístroje, uvádím i blokové schema zapojení a pohledy na přístroj z návodu na obsluhu.

Co říci závěrem? Přístroj mohl být v té době přínosem pro hudebníky. Bohužel došlo k postupnému útlumu výroby v TESLE Vráble a zastavení vývoje nových zařízení. Svoji roli zde též sehrál dovoz moderních přístrojů ze zahraničí s vyššími užitnými vlastnostmi a asi i vysoké náklady na výrobu. Z dnešního pohledu jsou tato zařízení stále vyhledávána, možná do sbírek této techniky, mnohdy slouží v aparaturách hudebních skupin do dnes, jak mě přesvědčil i majitel tohoto přístroje.
Sám bych toto zařízení přivítal, pokud by ovšem bylo někdy dostupné.

Technické údaje:

Funkční vlastnosti: digitální programovatelné dozvukové zařízení s midi

Efekty: Hall, Delay, Echo.

Celkové zpoždění signálu: Hall 0,3 - 5,1 sec, Echo 112 - 326 msec

Modulace efektů: Ne

Napájení: 220 V/50 Hz +- 10%

Příkon: cca 40 W

Vstupní napětí: High: nom. 5 mV, max. 150 mV/47 kOhm

Low: nom. 100 mV, max 1 V/220 kOhm

Výstupní napětí: Mix.: nom. 1V/500 Ohm, max. 3 V

Efect: nom. 1V/500 Ohm ma 3 V

Počet programů: 16

Korektor:+- 6 dB při f-2,5 kHz

Vstup, výstup: 6x konekt. 5-kolík DIN vzadu, 1x konekt. jack 6,3 vzadu, 2x konekt. jack 6,3 vpředu

Frekvenční charakteristika: přímý signál 20 Hz - 20 kHz v pásmu 2 dB

zpožděný signál 20 Hz - 3,6 kHz v pásmu 4 dB

Odstup cizích napětí: Original: -84 dB

Efect: -75 dB

Zkreslení: přímý signál: 0,1 % v pásmu 63 Hz -8 kHz

zpožděný signál: 0,5 % při 1 kHz

MIDI: IN,THRU, kanál 1 - 16

Osazení polovodiči: IO, tranzistory, diody

Ovládací prvky: viz foto

Provedení: viz foto

Rozměry: 482,5 x 51 x 322 mm ( š x v x h ) systém 19"

Hmotnost: cca 3,5 kg

Výrobce: Tesla Vráble n.p., Československo

Typ: AYZ 070 (TDR 16 MIDI)

Výroba: kolem roku 1990


Pro czechkeys Zdeněk Hošek

18.6.2012


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.