Kazeta pro dozvukové zařízení Studioecho

17. května 2011 v 22:04 | Zdeněk Hošek |  Muzeum - přídavná zařízení

Kazeta s mgf páskem pro Studioecho AOS191


Článek popisuje princip činnosti páskové kazety pro dozvukové zařízení a jeho obnovu. Jeho napsání bylo motivováno stálým zájmem o tyto přístroje, přestože byla vyráběna již téměř před 30 ti léty. Tato kazeta je určena pro páskové dozvukové zařízení Tesla Studioecho a umožňuje tak prodloužit životnost pásku, neboť obsahuje zhruba 30 m mgf pásku o šířce 6,25 mm.
Délka krátké smyčky je přitom pouze kolem 0,5 m a tak nárůst životnosti bude zřejmě markantní.
Bohužel jsem funkci a spolehlivost zařízení nezkoušel, ale na vnitřních částech kazety je zřejmé otlačení plastu, ze kterého lze usuzovat že kazeta byla využívána. Princip činnosti je jednoduchý. Pásek je vytahován otvorem v horní části z vnitřního prostoru od středu kazety ve vodorovném směru a navíjen přes obdélníkový otvor v boční části kazety. Uvnitř na otočném dílu je umístěno rozhodující množství pásku. Tento díl se při činnosti otáčí rychlostí posuvu pásku. Pásek je díky zkosení otočného dílu u středu zhruba na 45 st. postupně při otáčení přetáčen ze svislé polohy na vodorovnou a vytahován ven. Stejná délka pásku, která je vytahována horním otvorem je tedy současně vtahovaná dovnitř bočním otvorem za současného otáčení vnitřního dílu.Kazeta je vyrobena z tvrdého plastu a to z dolního a horního dílu, které jsou spojeny 3-mi šrouby M2 s maticemi.Uvnitř kazety je již zmíněný otočný plastový díl. V horní a dolní části tohoto dílu jsou drážky, ve kterých se odvalují aretované kuličky o pr. 2 mm, zajišťující tak lehké otáčení. Pásek se do kazety ručně navine po demontáži horního dílu a to postupně od středu, kdy se otáčí vnitřní částí a to aktivní vrstvou směrem ke středu. Následně se vyčnívající část ze středu prostrčí otvorem v horní části a celá kazeta se uzavře. Pásek z obvodu se prostrčí bokem. Kazeta se namontuje do přístroje přes centrální otvor a zajistí maticí po ustavení. Pásek je z vodorovné polohy od kazety přetočen pomocí vodících kolíků před hlavami zpět na polohu svislou.Následně se doměří délka pásku pro slepení. Pásek v kazetě nepruží a tak délku vyrovnává pouze napínací zařízení přístroje. Proto je nutná poměrně přesná délka pásku. Střih je nejlépe provézt šikmo a to v zařízení umožňující vedení pásku. Ke slepení nejlépe použít lepící pásku pro lepení mgf pásků. Vhodné pásky byly již zmíněny v článku o vlastním zařízení, lepší jsou v tomto případě otěruvzdornější se silnější magnetickou vrstvou. Navinutí nového pásku bylo odzkoušeno bez velkých problémů. Je těžké dnes odhadnout kolik těchto zařízení je ještě v provozu a tak alespoň tento článek připomene princip tohoto zajímavého zařízení, bohužel dnes již zřejmě samostatně nesehnatelného.
Technické údaje:
Délka pásku: cca 30m
Provedení: viz foto
Rozměry: průměr 70 x 18 mm
Výrobce: Tesla Vráble n.p., Československo
Typ: součást Studioecha AOS191
Výroba: kolem roku 1982
Pro czechkeys Zdeněk Hošek
20.4.2011 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tomtrace | E-mail | 1. listopadu 2011 v 20:10 | Reagovat

Jsem sběratel těchto zařízení , mám jich dost , ale jen jednu kazetu .Vdávných dobách vzniku těchto přístrojů jsme v kapele tímto způsobem vyměňovali pásek v kazetě , nikdy už to potom nefungovalo.Tenkrát se dala kazeta běžně koupit , takjako smyčky , které byly balené po pěti kusech . V kazetě jsme vyměňovaly pásek způsobem , že jsme vytahovaly pásek do místa spojení, přerušily spoj , nalepily nový pásek , a opět vytahovaly , až jsme se dostaly na nový pásek , ten se spojil . Délka byla přesná a vždy to bezproblémů fungovalo . To jsou mé zkušenosti s těmito přístroji.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.