Květen 2011

Kazeta pro dozvukové zařízení Studioecho

17. května 2011 v 22:04 | Zdeněk Hošek |  Muzeum - přídavná zařízení

Kazeta s mgf páskem pro Studioecho AOS191


Článek popisuje princip činnosti páskové kazety pro dozvukové zařízení a jeho obnovu. Jeho napsání bylo motivováno stálým zájmem o tyto přístroje, přestože byla vyráběna již téměř před 30 ti léty. Tato kazeta je určena pro páskové dozvukové zařízení Tesla Studioecho a umožňuje tak prodloužit životnost pásku, neboť obsahuje zhruba 30 m mgf pásku o šířce 6,25 mm.
Délka krátké smyčky je přitom pouze kolem 0,5 m a tak nárůst životnosti bude zřejmě markantní.
Bohužel jsem funkci a spolehlivost zařízení nezkoušel, ale na vnitřních částech kazety je zřejmé otlačení plastu, ze kterého lze usuzovat že kazeta byla využívána. Princip činnosti je jednoduchý. Pásek je vytahován otvorem v horní části z vnitřního prostoru od středu kazety ve vodorovném směru a navíjen přes obdélníkový otvor v boční části kazety. Uvnitř na otočném dílu je umístěno rozhodující množství pásku. Tento díl se při činnosti otáčí rychlostí posuvu pásku. Pásek je díky zkosení otočného dílu u středu zhruba na 45 st. postupně při otáčení přetáčen ze svislé polohy na vodorovnou a vytahován ven. Stejná délka pásku, která je vytahována horním otvorem je tedy současně vtahovaná dovnitř bočním otvorem za současného otáčení vnitřního dílu.Kazeta je vyrobena z tvrdého plastu a to z dolního a horního dílu, které jsou spojeny 3-mi šrouby M2 s maticemi.Uvnitř kazety je již zmíněný otočný plastový díl. V horní a dolní části tohoto dílu jsou drážky, ve kterých se odvalují aretované kuličky o pr. 2 mm, zajišťující tak lehké otáčení. Pásek se do kazety ručně navine po demontáži horního dílu a to postupně od středu, kdy se otáčí vnitřní částí a to aktivní vrstvou směrem ke středu. Následně se vyčnívající část ze středu prostrčí otvorem v horní části a celá kazeta se uzavře. Pásek z obvodu se prostrčí bokem. Kazeta se namontuje do přístroje přes centrální otvor a zajistí maticí po ustavení. Pásek je z vodorovné polohy od kazety přetočen pomocí vodících kolíků před hlavami zpět na polohu svislou.Následně se doměří délka pásku pro slepení. Pásek v kazetě nepruží a tak délku vyrovnává pouze napínací zařízení přístroje. Proto je nutná poměrně přesná délka pásku. Střih je nejlépe provézt šikmo a to v zařízení umožňující vedení pásku. Ke slepení nejlépe použít lepící pásku pro lepení mgf pásků. Vhodné pásky byly již zmíněny v článku o vlastním zařízení, lepší jsou v tomto případě otěruvzdornější se silnější magnetickou vrstvou. Navinutí nového pásku bylo odzkoušeno bez velkých problémů. Je těžké dnes odhadnout kolik těchto zařízení je ještě v provozu a tak alespoň tento článek připomene princip tohoto zajímavého zařízení, bohužel dnes již zřejmě samostatně nesehnatelného.
Technické údaje:
Délka pásku: cca 30m
Provedení: viz foto
Rozměry: průměr 70 x 18 mm
Výrobce: Tesla Vráble n.p., Československo
Typ: součást Studioecha AOS191
Výroba: kolem roku 1982
Pro czechkeys Zdeněk Hošek
20.4.2011
Echolana Tesla AZK 895

17. května 2011 v 21:52 | Zdeněk Hošek |  Muzeum - přídavná zařízení

Dozvukové páskové zařízení Tesla AZK 895 ( EHOLANA )


Přístroj byl vyráběný v Tesle Přelouč zhruba v letech 1965 pod označením Echolana a následně
v letech 1967 a dalších jako Echolana 2. Fotografie pro tento článek připravil původní majitel přístroje pan Jan Picha a díky jeho péči o tento přístroj do dnešní doby, můžeme se i dnes seznámit s touto technikou. Jak je patrné z fotografií, byl přístroj hojně využíván, což je vidět z mnoha šrámů na skříni, které by však jistě šly napravit důslednou renovací přístroje a novým lakem. Tento přístroj byl vlastně prvním skutečným dozvukovým zařízením vyráběným pro tyto účely v naších končinách, pomineme li různé úpravy magnetofonů. Dále lze jen podotknout, že i dnes jsou tyto přístroje vyhledávány na různých aukcích, ať do různých sbírek nebo i pro vlastní použití jako dozvukové zařízení. Rozdíl v mechanickém řešení mezi oběma přístroji spočívá v drobných úpravách páskové dráhy přičemž rozměry přístroje jsou stejné. Další rozdíly jsou v elektrickém zapojení, kdy první Echolana je osazena kompletně germaniovými tranzistory a v provedení 2 jsou použity i dva křemíkové tranzistory.Jinak zapojení obou verzí je s drobnými změnami podobné a obsahuje vstupní zesilovač, záznamový zesilovač a snímací zesilovač osazené tranzistory 105NU70. V provedení 2 je snímací zesilovač a vstupní zesilovač osazen tranzistory KC 509, oscilátor pro mazací hlavu a předmagnetizaci pak tranzistorem 4NU72. Elektronika je umístěná na dvou deskách a je možná i částečná regulace výšek pomocí vnitřního trimru. Přístroj obsahuje klasický transformátor na 220V a usměrňovací část. Motor je jako samostatná jednotka. Snímací hlavy jsou čtyři, čímž je zachována variabilita zpožděného zvuku a lze docílit i plynulého doznívání. Dále jedna nahrávací a mazací. Princip zařízení je klasický, kdy se signál nahrává na magnetofonový pásek šířky 6,25 mm a snímá různě připojenými snímacími hlavami, které se přepínají tlačítkovými spínači. Signál je mazán a cyklus se opakuje. Kompletně je vše popsáno v servisním manuálu přístroje. Přístroj obsahuje na zadní stěně několik vstupních a výstupních konektorů pro signál a ovládání pedálu v provedení DIN. Na přední stěně jsou tři potenciometry a to pro regulaci záznamu, ozvěny a hallu, dále čtyři přepínače snímacích hlav, kontrolka napájení a mechanický vypínač oddálení přítlačné kladky. Vše je umístěno v plechové lakované skříni s odklápěcími dvířky v horní části.
Co řici závěrem. Přístroj je robustní konstrukce, klasického zapojení. Bohužel neměl jsem možnost vyzkoušet ho zařazením do reprodukčního řetězce a tím třeba zjistit případný šum či kolísání rychlosti
pásku. Vypadá to ale že hliníkové kladky jsou dobře provedeny, hlavy mají odklopné stínící kryty a motor je dostatečně výkonný. Může samozřejmě dojít k otlačení přítlačné kladky, ale to je nutné eliminovat důsledným oddalovaním kladky pomocí knoflíku na přední stěně po vypnutí přístroje. Bohužel ani přepínače již nebudou splňovat dnešní parametry, žárovka jako kontrolka jistě není ideální, samostatné trafo zvyšuje hmotnost apod. Zvýšený šum by bylo asi možné snížit výměnou tranzistorů za nízkošumové po případné úpravě pracovních parametrů, ale kdo by se tím asi dnes zabýval. Následně byly tyto Echolany nahraženy přístroji z Tesly Vráble AOS191 a dále digitálními přístroji. A proto budou dnes i v budoucnu spíše ozdobou sbírky se starými zvukovými přístroji a budou tak dokumentovat bývalý stav výroby elektronických přístrojů v naší zemi.
Technické údaje:
Funkční vlastnosti: páskové dozvukové zařízení
Napájení: 220 V/120 V - 50 Hz
Příkon: cca 15 W
Citlivost - Mikrofon I: 0,8/2 kOhm
- Mikrofon II: 3 - 5 mV/600 Ohm
- Kytara: 40 - 150 mV/100 kOhm
Výstupní napětí: 300 mV/ 0,5 MOhm
Vstup, výstup, pedal: 5x konektor 5-kolík DIN
Délka smyčky: 47 cm
Rychlost posuvu pásku: 39 cm/sec
Vhodný mgf pásek: PES 45 D
Životnost smyčky: cca 50 hod
Interval ozvěn: 55 - 220 msec
Délka dozvuku: plynule nastavitelná
Frekvenční charakteristika: přes pásku 50 Hz - 10 kHz v pásmu +- 6 dB
Mazací kmitočet: cca 60 kHz
Odstup cizích napětí: -40 dB
Zkreslení přímého kanálu: pod 1 %
Zkreslení přes pásek: pod 5 %
Kolísání rychlosti: menší než 1 %
Osazení polovodiči: 5x105NU70, 1x107NU70, 1x4NU72, 2xKY701 ( provedení 2 - místo 2x 105NU70 je 2x KC509 )
Magnetofonová hlava snímací: 4x ANP908
Magnetofonová hlava nahrávací: 1x ANP909
Magnetofonová hlava mazací: 1x ANP907
Rozměry: 305 x 225 x 115 mm
Příslušenství: ovládací pedál
Hmotnost: cca 7 kg
Návod na obsluhu, schema, servisní dokumentace: dostupné
Výrobce: Tesla Přelouč n.p. Československo
Typ: AZK 895 - RO2
Výroba: od roku 1965
Pro czechkeys Zdeněk Hošek
1.5.2011