Korg X5

20. října 2010 v 21:58 | Najvrtson |  Nástroje zahraniční výroby
Korg X5 (1994 až 2000?)
Korg X5

Firmu Korg jistě netřeba představovat a i model X5 je dostatečně znám. Já jsem se k nástroji dostal náhodou bartelovým obchodem teprve nedávno. Na Korgy jsem měl vždycky smůlu, buď jsem nevyhrál dražbu, nebo byl někdo rychlejší, nebo (např. když jsem kupoval nový nástroj) zvítězila jiná volba. A tak až dosud mým jediným Korgem byl Poly 800.
Korg X5 je derivátem z Workstation X3 (která je zase derivátem O1W). Jeho modulový brácha se jmenuje O5W, o rok později k této řadě přibyl X5D (dvounásobná polyfonie, 2MB vzorků navíc) a jeho modulová verze X5DR. Korg X5 představoval nejlevnější plně programovatelný synthesizer od Korgu. K tomu bude také přihlédnuto níže.

Kvalita zvuku, funkcí
Jednoduchá struktura nástroje, spartánský design, filtr bez resonance, jen základní set multisamplů a další nejsoucí vymoženosti a samozřejmě i to, že mám, nebo jsem měl řadu složitějších, novějších nástrojů, způsobily, že jsem od nástroje nečekal vůbec nic. Zvuky uložené v nástroji mě v tom také utvrdily. Opravdu milé překvapení nastalo po Factory Resetu a programování vlastních zvuků - ono to opravdu umí hrát!
Struktura nástroje je obligátní od M1 po Triton (a asi i dále): Zvuk (Program) se může skládat z jednoho nebo dvou multisamplů, každý má svůj filtr (účinný, ale zde bez resonance), tři obálky, LFO a jednoduchou matici ovladačů. Za zvuky jsou dvě identické efektové jednotky, které mohou být řazeny sériově i paralelně. Zde musím podotknout, že jsou i na dnešní poměry dost slušné. Parametry efektových jednotek se ukládají společně se zvuky.
Další možností je použití režimu Combi, který se může skládat až z osmi Programů, avšak plné využití této možnosti bude na X5 diskutabilní kvůli malé polyfonii (32 hlasů max.). Pro každý zvuk lze nastavit několik parametrů, jako hlasitost nebo umístění v panoramě. Dále se do Combi režimů ukládají nastavení efektových jednotek. Tady už mohou být dvě jednotky málo.
Třetí možností je režim Multi, který je určen pro přehrávání skladeb z externího sekvenceru na 16 stopách. X5 nabízí jen jediou sadu.
A jak to tedy hraje? Korg je znám pro vynikající práci programátorů na různých texturách a plochách. Ty mu jdou výborně (byť v omezeném výběru), dále super Hammondky, smyčce, dechy a excelentní el. piana. Zvláštní pozornost bych věnoval možnosti vytvoření skvělé simulace akordeonu. Díky efektové jednotce lze vytvořit slušné el. kytary. Akustické piano dle očekávání nic extra, stejně jako ac. kytary. Problémem jsou ty typy lead synth, kde je potřeba resonanční filtr. Nástroj má sice cosi, co se jako resonance tváří (tzv. Color), ale bohužel, zvuk to ovlivňuje jen trochu a hlavně ho "zeštíhluje". I tak lze na nástroji vytvořit řadu zvuků, které se dají v pohodě použít ještě dnes, 16 let od jeho uvedení na trh.

Ovládání

Jak jsem již zmínil, design nástroje je minimalistický. Už jen rozměry a váhou 4,5 kila působí nástroj hračkovým dojmem. Klaviatura plastiková, ale aspoň se klávesy vrací pomocí pružin. Kolečka (2 ks.) malá, displej 2 X 16 znaků moc malý, pár tlačítek a dva tahové potenciometry. Žádný aftertouch ani jiné sofistikované ovladače se pochopitelně nekonají. I tak se díky přehlednosti FW s nástrojem pracuje dobře. Myslím, že ho odzkouším i před publikem v roli třetích kláves (nechce se mi tahat Yamahau EX-7, která s kufrem váží 25 kilo :o))
X5 má kromě GM sady jen 100 RAM paměťových míst pro Programy a dalších 100 pro Combi. Uložením nového zvuku se maže některý z továrních. Pokud si nedáte pozor, zlikviduje to i Combi program, ve kterém se smazaný zvuk nacházel. Uživatelská paměť navíc by rozhodně neškodila.

Spolehlivost, design, cena

Nástroj je starší a používaný. Jediným neduhem byla nefunkční tlačítka, kterým jsem domluvil Kontaktolem.
Design je, jak již zmíněno, spartánský, ale plně účelný. Cena minimální a myslím, že za nástroj, který lze ještě dnes nasadit k produkci až směšná.

Klady:

Malý, lehký, nešumí, plně programovatelný a velmi slušně hrající nástroj. Dobré efektové jednotky

Zápory:

Filtr bez resonance, nemá aftertouch, bez možnosti expanze, malý displej, chybí uživatelská paměť. Ale co by člověk od toho za ty peníze nechtěl :o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 evzen | E-mail | 26. prosince 2014 v 17:21 | Reagovat

Dobrý den ten to nastroj (korg x5) mohu ho koupit z ruky za 5500 kc. nevím jestli je to přimjeřená cena za tento nastroj. Dale mě zajímá jestli zvuky ktere má korg x5 jsou vhodne k vystupování na jevišti. předem dekuji za odpověd..

2 czechkeys | E-mail | Web | 26. prosince 2014 v 19:57 | Reagovat

Dobrý den, cena 5500,- za Korg X5 je v dnešní době celkem dost vysoká, za tyto peníze je možné pořídit dokonalejší nástroje (například Korg X3, nebo při troše štěstí i 01W, ze kterých X5 vyšel, nebo také vylepšenou verzi X5D). Nástroj jsem osobně vyzkoušel v pětičlenné kapele a jeho nasazení na živé hraní je bezproblémové. Samozřejmě záleží na požadavcích na zvuky a žánru, který hrajete. Pro klasické pop/rock a další zábavové kusy je určitě vhodný, ale asi bych jej nedoporučoval používat jako jediný nástroj.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.