Elektronkové varhany Jolana Dulcia

2. května 2010 v 22:39 | Zdeněk Hošek |  Muzeum - nástroje

Elektronkové varhany Jolana Dulcia

Du2

      Tyto elektronkové varhany jsou skutečným unikátem a jistě by byly ozdobou nejednoho hudebního muzea. Je chvályhodné že je majitel udržoval až do dnešní doby, neboť je to téměř
padesát let co tyto varhany byly vyráběny. Dle kusých informací z webu to bylo kolem roku 1962
a vývoj byl zahájen jistě již dříve. Vyráběny byly v podniku Československé hudební nástroje Hradec Králové n.p. a to jako typ Jolana Dulcia.V té době již začínala postupná tranzistorace přístrojů a ani klávesové nástroje se tomuto trendu nevyhnuly a nové modely již byly osazovány tranzistory. Ale zpět k tomuto nástroji. Oba manuály, elektronika, repro a další výbava je vestavěna do klasické dřevěné skříně. Jak je patrné, nástroj je vybavený dvěma manuály s rozsahem tři a půl oktávy. Nezapřou se zde klávesy použité zřejmě z klavírní mechaniky. Teprve v dalších letech se ve varhanách české výroby začínají objevovat klávesy z plastových výlisků uložených na kovových profilech.
Elektronika varhan je komplet osazena elektronkami, které pracují ve funkci oscilátorů, děličů
a zesilovačů. Pravděpodobně byly využity dvojité triody ECC83 a pentody. Celkem nástroj obsahuje
12 oscilátorů a na ně navazujících dělících stupnů. Při dnešní ceně elektronek by náhrada za kompletní
nové osazení vyšla jistě na zajímavé peníze. Signál je spínán kontakty pod klávesami. Pro filtraci hlasových řad jsou pravděpodobně použity klasické RLC filtry s výběrem zhruba dvou až čtyř barev na sběrnici. Jsou využity i kvintové registry. Nástroj obsahuje též efekty vibráto, perkuse a hall.
Ozvučení je provedeno vlastním zesilovačem s vnitřním reproduktorem. Příkon nástroje je úctyhodný a dosahuje téměř 300 W. Zajímavostí bylo též přepínání napětí na 120 a 220V. Nástroj obsahuje rovněž basový pedál s filtrací dvou hlasových řad a nožní pedál pro regulaci hlasitosti. Zajímavé by jistě bylo uvézt tyto varhany do provozu a poslechnout si, jakou barvu zvuku jsou schopné poskytnout elektronky. Zajímavé by bylo i
posouzení stability ladění, neboť v oscilátorech jsou použity klasické hrníčkové kondenzátory. Nástroj obsahuje i sklopku hall, ale jakou dozvukovou jednotkou byl vybaven se
nepodařilo zjistit. Zapojení jednotlivých obvodů již nebude jednoduché získat, přesto lze odvodit ze zapojení podobných obvodů v konstrukcích nástrojů uveřejněných v amatérských časopisech té doby. Zajímavé by bylo získat názory pamětníků, kteří na tento nástroj ve své době hráli, ale to zřejmě již dnes nebude tak jednoduché. Na druhou stranu je tento nástroj krásným svědectvím doby a dokumentuje technický pokrok v konstrukci elektronických varhan za téměř 50. let i v našich končinách.
     
Technické údaje:
Napájení: 120 V nebo 220 V
Ozvučení: vnitřní reproduktor
Výstupy: na externí zesilovač
Klávesový rozsah: 2 x 3 a půl oktávy horní a dolní manuál. 1x 1 oktáva pedál
Osazení elektronkami: triody, pentody cca 61 ks
Nástroje: 24 registrů pro horní a dolní manuál, 2 registry pro pedál
Efekty: vibráto, perkuse, hall
Ovládací prvky na panelu: dle foto       
Hmotnost: cca 100 kg
Provedení: viz foto
Výrobce: Československé hudební nástroje Hradec Králové n.p.
Typ: Jolana Dulcia
Vyrobeno: kolem roku 1962

Pro czechkeys Zdeněk Hošek
19.3.2010
D1
D3
D4
D5
D6
D7
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vladimír Hůlek | E-mail | 6. prosince 2011 v 15:31 | Reagovat

Ani jsem nevěřil,že ještě má někdo tento nástroj v provozu.V roce 1970 jsem s kolegou prováděl servis po CZ. Těch nástrojů nebylo mnoho ,naposledy jsem jel na Měú Lomnice nad Popelkou.Asi bych Vás potěšil kdybych našel servisní dokumentaci.Zatím s pozdravem smi-vh.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.