Syntetizér Antares II

1. prosince 2009 v 23:00 | Milan Guštar |  Muzeum - nástroje
Syntetizér ANTARES II (1979)

Druhý ze série Antaresů byl postaven kolektivem VÚRT roku 1979. Antares II má dřevěnou skříň s rozměry 81 X 62 X 14 a váží 27 kg. Veškeré obvody kromě klaviatury, koleček a tlačítka Glide jsou umístěny v kovové skříni zavěšené na pantech, kterou lze vyklopit a získat tak snazší přístup k ovládacím prvkům. V rozloženém stavu má nástroj rozměry 81 X 62 X 47 cm. Klaviatura má opět tři oktávy (c-c), pomocí přepínače Investor lze obrátit závislost mezi stisknutou klávesou a velikostí generovaného napětí. Nejnižším klávesám odpovídají nejvyšší tóny a naopak. Antares II má dva VCO s plynule nastavitelným tvarem signálu mezi pilou a obdélníkem s PWM. Stabilitu ladění zabezpečuje teplotní kompenzace exponenciálních převodníků pomocí dvojitých tranzistorů a drátových odporů s vhodným teplotním koeficientem. VCF je LPF čtvrtého řádu typu Moog, který lze modulovat také signálem z VCO1. Prom modulaci slozží LFO, S&H a dva ADSR.
Oba modely nástroje Antares byly vyvinuty pro podnik ČSHN, do sériové výroby se však bohužel nedostal. Získalo jej několik nahrávacích studií (studio Československého rozhlasu a Československé televize)
Text byl převzat z knihy Elektrofony s laskavým svolením autora M. Guštara, kterému také děkuji za fotografie přístroje.
Další fotografie nástroje, který se objevil v inzerci v polovině letošního roku (2010) mi zaslal p. Dalibor Kopp z Liberce. Děkuji moc za kvalitní zdokumentování nástroje v excelentním stavu!
A201
A202
A203
A204
A205
A206
A207
A208
A209
A210
A211
A212
A213
A214
A215
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miroslav Veerka | E-mail | 16. listopadu 2013 v 19:03 | Reagovat

Dobrý den. Syntezátor Antares 2 po vyrobení několika kusů ve VÚRT Praha měl ještě pokračování, krátké a už definitivní. Dokumentace k výrobě byla předána po vzájemné dohodě OPS Kroměříž, provoz Elektro, kde bylo vyrobeno dalších několik kusů, tedy kolem 10 ks. Vedení OPS ale rozšíření výroby nepřálo, protože někde na Hodonínsku vyráběly také něco podobného, ale nesrovnatelných parametrů, spíše to byla dětská hračka. Většina fotodokumentace se bohužel stratila, ale vzhledem k tomu, že jsem výrobu řídil já, tak jsem po ukončení zahránil alespoň původní ručně kreslenou dokumentaci z VÚRT Praha, fotoklišé všech desek pl. spojů s osazovacím plánem, spoustu neosazených a pár osazených desek pl. spojů a nějakou častečnou fotodokumentaci z výroby ve VÚRT. Také mám barevné foto návrhu dizajnu Antaresu z výroby v OPS. Před vlastní výrobou byly zhotoveny 3 prototypy (ale v klasisickém dizajnu), na základě zkušeností s nimi bylo potom vyrobena série asi 10 ks a rozprodána do studií a hudebních škol. Jeden z funkčních vzorků prototypů mám dosud ve svém vlastnictví, bohužel v kufru ve sklepě bytovky, nepoužit a neotevřen min. 15 let. Pokud by byl zájem, mohu nějaké dokumenty naskenovat (včetně fotodokumentace z VÚRT Praha) a zveřejnit na Vašich stránkách. Zdraví Miroslav Večerka z Kroměříže.

2 Hozd | 9. prosince 2013 v 15:16 | Reagovat

Dobrý den.Tak další podrobnosti by jistě zajímali mnohé nadšence české hudební elektroniky. Zejména detailnější foto provedení nástroje zevnitř,foto desek či uváděné dokumenty z VÚRT. Bylo by škoda aby to zapadlo v zapomění. Dnes není problém takovéto nástroje vyrobit, návodů je spousta,ale zajímavé mohou být postřehy jak se s problematikou vypořádali konstruktéři v té době, zejména z pohledu teplotní stability při nedostatku vhodných součástek, kde brali nápady, jak probíhal vývoj či výroba atd. Snad se s "Najvrtsonem" - majitelem webu domluvíte na vhodné prezentaci či článku a věřím že se dozvíme další informace z počátku konstrukcí a bohužel i konců těchto nástrojů v našich končinách. Moje konstrukce podobného nástroje je zde na webu uveřejněna a představovala též spousty pokusů a zajímavých poznatků. Bohužel o vývoji těchto nástrojů Antaresů široká veřejnost nebyla informována a tak se šlo vlastní cestou. Dnes jsou tyto nástroje typu Moog velmi vyhledávané, bohužel nějak není čas na stavbu jejich replik. Tolik jen v krátkosti.Děkuji za Vaší případnou reakci a Vaše postřehy či zveřejnění některých dokumentů k tomuto zapomenutému nástroji. S pozdravem Hozd.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.