ASYZ

29. listopadu 2008 v 20:52 | Milan Guštar |  Muzeum - nástroje
ASYZ (1971)
V 70. letech vznikl v Oddělení zvukové techniky Filmovéhoé studia Barrandov modulární szstém ASYZ (Analyzátor a syntezátor zvuku), jehož vývoj začal již koncem 60. let. Nástroj byl několik let doplňován o další moduly, konečná verze byla označována jakol ASYZ 2. K hlavním tvůrcům patřili konstruktéři Antonín ka a Bohumil Matoušek, k nimž se na počátku 70. let připojil zvukař a konstruktér Pavel Pitrák, který následně jako zvukový mistr s nástrojem pracoval.
Syntetizér neměl klaviaturu a používal se k vytváření zvukových efektů nebo zpracování externího signálu.. Jako ručně ovládaný zdroj zvukového signálu sloužil upravený záznějový generátor Brüel & Kjaer, produkující sinusové kmity v rozsahu 20 Hz - 20 kHz. Pro ruční řízení byl také upraven třetinooktávový filtr téže firmy, u něhož se samostatnými potenciometry nastavovala úroveň v každém pásmu a jednotlivá pásma bylo možno spínat tlačítky, která se používala pro "hru" v reálném čase. Automatické řízení nástroje zajišťoval sekvencer se třemi stropami a šestnácti kroky, jejichž délku bylo možné nastavit. Mezi moduly byly VCO, generátor šumu, filtry basů a výšek, parametrické filtry, kruhové a fázové modulátory, slučovací zesilovače, VCA, generátory ADSR, LFO, generátory náhodného signálu, sledovače obálky a pomocné obvody. Úrovně vybraných signálů se řídily malým šestikanálovým mixážním pultem. Parametry signálů bylo možné sledovat pomocí vestavěného osciloskopu, indikátoru vybuzení, voltmetru a čítače pro měření frekvence. K propojení modulů sloužily zdířky a kabely používané v analogových počítačích MEDA. Zdířky na vstupech a výstupech zvukových a řídících signálů byly pro přehlednost barevně odlišené.
Ve druhé polovině 90. let byla doplněna šestioktávová klaviatura (f-f) se samostatným stojanem a syntetizér mohl služit k běžnému hraní. Za několik let se však přestal používat. Nyní jej má ve svých sbírkách společnost Cinepost.
Text je citován z knihy Elektrofony II s laskavým svolením autora p. Milana Guštara, kterému bych také rád poděkoval za fotografii.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.