Proč zde popisuji nástroje zahraniční výroby?

4. ledna 2008 v 23:42 | Najvrtson |  Nástroje zahraniční výroby
Proč zde popisuji nástroje zahraniční výroby?
Otázka v nadpisu se zdá být zcela na místě, proč by stránky věnované ČS elektronickým a elektrofonickým nástrojům měly obsahovat popisy nástrojů vyrobených jinde?
Vedou mě k tomu čtyři dobré důvody:
1) Český web je skoupý na informace tohoto druhu. Existuje sice pár stránek, kde autor (stejně jako mám v plánu i já) popisuje svoje nástroje a zkušenosti s nimi, po světě je mnoho syntetizérvých a varhanních webů, ale nikde není všechno, což souvisí s důvodem č. 2
2) Rád používám nástroje u nás méně obvyklých značek. Ne snad, že bych neměl Yamahu či Rolanda, ale kde najdete v češtině popis třeba Alesisu QS 6.1 nebo GEM S2 Turbo? Třeba někoho zaujmou a tady bude mít možnost se o nich alespoň něco dozvědět. Také si a priori nemyslím, že je vždycky nezbytné kupovat nové nástroje, spousta starších nástrojů zní i po letech dobře i přesto, že mají v ROM paměti (pokud vůbec nějakou mají) jen pár MB vzorků.
3) Na některé nástroje vzpomínám s nostalgií. Chtěl bych se jim věnovat aspoň v článku či fotografiemi, když už je nemám.
4) Pod každým článkem bude otevřena diskuse na téma. Zde bude mít každý možnost se s ostatními podělit o své zkušenosti a názory na daný nástroj, případně se na něco zeptat. Použití zahraničních nástrojů je a asi i vždycky bylo v případě kláves dominantní, i proto doufám, že se najde dost lidí, kteří mají k tématu co říci.
Podotýkám, že se nepovažuji za odborníka na akustiku, elektroniku, hudební teorii a konečně ani za profesionálního muzikanta (hraju ve vesnické kapele - kupodivu na klávesy). Proto s mými názory na nástroje nemusíte souhlasit a klidně to sem i napište, o tom ta diskuse nakonec je, ne? Hodnocení nástrojů a názory na ně se odvíjejí od způsobu použití, tedy v mém případě ve čtyřčlenné zábavové kapele, kdy tyto nástroje musí simulovat celou řadu akustických i elektronických nástrojů z nejrůznějších období. S tím souvisí i jejich výběr, kdy musím brát v úvahu univerzálnost nástroje i za cenu kompromisů.
Články budou postupně doplňovány, ne vždy budu schopen dodat všechny informace najednou. Budu se zde snažit popisovat jen to, co je alespoň trochu hodno názvu hudební nástroj, takže popis ruského piánka Pille, nebo keyboardu Casio MA-120 mé dcery tu nenajdete. Doufám, že tento počin nalezne kladnou odezvu.
Michal Najvrt, 4.1.2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 slobodnik | E-mail | Web | 16. července 2008 v 8:48 | Reagovat

Záměr chválím a jenom říkám "vydržať". Říká se, že kdo nemá historii nemá ani budoucnost. Ono sice je to trochu přeneseně nadnesené, ale je na tom něco. Ani já se nepovažuji za odborníka na hudbu, ale copak nemůžeme mít pro to cit? Je to jako se ženami, kolik je opravdu ODBORNÍKU, kolik ale je nás, co mají pro "to" cit. Ok. I tyto Vaše postřehy někomu pomohou, třeba při nějaké ročníkové práci, nebo co já vím. Sursum corda s muzikou. Jozef

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.