Generalmusic (GEM) S2 & S3 Turbo, S2R (+ ukázky)

5. ledna 2008 v 0:03 | Najvrtson |  Nástroje zahraniční výroby
Generalmusic (GEM) S2 Turbo (1996 - 1998)
Italská firma GEM uvedla workstatioon S2 Turbo jako následovníka původní verze S2, oproti kterému nástroj "umí" 32hlasou polyfonii, má "zadrátovány" tzv. uživatelské programy přímo v ROM (dříve dodávány na disketě) a přibylo i několik užitečných funkcí. Současně s 61 klávesovou verzí byla vyráběna i 76 klávesová verze (S3) a modul S2R. Přídomek Music Processor má dokumentovat širokou variabilitu požití nástroje nejen jako syntetizéru či workstation, ale i jako výkonného MIDI ovladače a sampleru. I přes nesporně bohaté vybavení a spoustu knihoven zvuků a skladeb nabízených na disketách, s tímto typem firma GEM neudělala díru do světa. S2 je přímým předchůdcem i u nás známého Equinoxu, oproti kterému má však i některé výhody (viz další text).
Zvuky a funkce:

Díky dvojici rezonančních filtrů (12 dB/Oct. každý, nebo 24 dB/Oct. při paralelním řazení a stejném nastavení obou filtrů) je S2 přímo určen k reprodukci starších analogů a v této oblasti si vede opravdu zdatně. Díky spoustě možností modulace lze zvuk donekonečna vyvíjet. Zvuk celkově je oproti japonským nástrojům poněkud "kulatý" až na výjimky, kde brilance zvuku naopak překvapí a bohužel, S2 také trochu šumí. Nástroj dovede vrstvit až 16 zvuků v režimu Multi a každý zvuk může obsahovat dva vzorky. Díky sedmi programovatelným táhlům lze z S2 vytvořit skvěle znějící Hammondky, kde táhla simulují jednotlivé registry. Pokud ale použijete všech 7, má už GEM problém s polyfonií a to je taky jedna ze stinných stránek jinak skvělého a nedoceněného nástroje. Stejně je tomu i při použití zvuků s 32 hlasou polyfonií, je-li sešlápnutý sustain pedál, neboť si nástroj díky absenci dynamické alokace "krade" hlasy. Za nejlepší zvuk považuji panovu flétnu, taktéž akordeon zní velmi důvěryhodně a to je mezi syntetizéry opravdu vzácnost. Pěkná jsou el. Piana, Hammondky, akustické kytary, saxofony a některé další zvuky. Jak již bylo zmíněno, nástroj si je velice jistý při reprodukci analogových zvuků. Poněkud horší je akustické piáno a příliš mi nepomohl ani tovární sampl a nakonec jsem to vyřešil přesamplováním piána z Ensoniqu TS-12. To ale zabere více jak polovinu kapacity RAM Disku. Efektové jednotky patří mezi to slabší, co se v nástrojích této třídy nabízí. Jsou jenom dvě, řazené natvrdo paralelně, reverby mívají ostrý konec, leslie-efekt trochu zkresluje a v mono režimu nezní nejlépe. Echa a chorusy jsou celkem pěkné, efektové jednotky jsou programovatelné několika parametry. Nástroj umí číst samply ve formátech AKAI, WAW a několika daších, k jejich úpravě slouží program Sample Translator "zadrátovaný" přímo v ROM nástroje. Nástroj má 2 MB RAM na samply, další 2MB na ostatní nastavení a sekvencer (až 250 000 změn!) a lze do něj doinstalovat 2 MB SRAM zálohované bateriemi, která je sdílená a chová se jako harddisk. S2 umí číst a ukládat SMF soubory a ačkoliv má vlastní 1,6 MB formát diskety, čte, zapisuje a formátuje diskety i ve standardních DOS formátech. Užitečný by byl arpeggiator a možnost skládání patternů, jak je tomu u Equinoxu, tyto možnosti ale S2 nenabízí.
Že byl GEM S2 turbo svérázný a skvělý nástroj můžete posoudit z ukázek zde. Určitě mohl být vážnou konkurencí všem dobře zavedeným značkám, ale mnoha muzikantům patrně záleží na tom, co je na nástroji zezadu napsáno.
Ovládání:
Hardware tohoto nástroje by měl sloužit jako vzor pro všechny výrobce profesionálních hudebních nástrojů. Mimořádně pevný a odolný obal, otěruvzdorná povrchovka, perfektní polovyvážená klaviatura s polyfonním aftertouchem (na rozdíl od Equinoxu), grafický display 64 x 240 pixel (Equinox má bůhvíproč poloviční), podsvětlený neonem a perfektně čitelný ze všech úhlů díky nastavení kontrastu, 7 programovatelných táhel, 7 programovatelných tlačítek, pitch-bend a modulační kolečko, vstupy pro 2 pedály a pro volume pedál a dvojice kompletních MIDI rozhraní! Kromě dvou Main výstupů má S2 Turbo č nezávislé výstupy. Všecna důležitá tlačítka jsou decentně podsvícená kontrolkami, které naplno svítí, když je daná funkce aktivována. To vše s velmi přehledným operačním systémem a opravdu použitelným sekvencerem dělá z nástroje ideální ovládač pro MIDI studio. Samosebou, ani tento nástroj není prost chyb, například pro zvuky s 32 hlasou polyfonií (tedy tvořené pouze jedním oscilátorem na jeden hlas) nelze použít obálky pro filtry.
Zkušenosti z provozu:
Za čtyři roky, co jsem jej vlastnil, jsem jej tahal na každé vystoupení. Asi dvakrát mi "zamrznul" operační systém a musel jsem restartovat. Jinak mu není co vytknout, nic nevrže, neklape, potenciometry mají přirozený odpor. Firmu GEM jsem jednou kontaktoval kvůli doplnění nástroje o SRAM, ale odpovědi jsem se dodnes nedočkal a musel si pomoci sám. Design je konzervativní, tudíž pro mě ideální (viz foto). Pořizovací náklady staršího kusu (koupeno v Německu) byly cca 12 tisíc včetně dokoupených SRAM pamětí a poštovného (Koupen 2005). Pokud chcete zajímavý a od průměru odlišný nástroj, nebo jenom perfektní MIDI ovladač, musím jej vřele doporučit.
Dnes je po krátkém intermezzu s rackovou verzí S2R nahrazen větším S3 Turbo, který prošel kompletní generálkou.
S3 Turbo

S2R
Přednosti nástroje:
- Skvělý hardware, skvělá klaviatura, display, perfektní MIDI ovladač a HW sekvencer, velmi uživatelsky přívětivý a přehledný operační systém, možnost editace samplů, dobré některé zvuky
Nedostatky nástroje:
- Malá polyfonie (32 hlasů), při navrstvení více zvuků je citelně znát, hmotnost přes 16 kilo bez futrálu, nemožnost použití obálky filtru a panoramatu pro zvuky s jediným oscilátorem, ukládání dat pouze na RAM Disk nebo 2HD disketu.
Dostupné údaje odjinud:
Turbopage (stránka věnovaná nástrojům GEM S2, S3 a S2R; anglicky a italsky)
Sonicstate (Popis a fórum uživatelů, anglicky)
Ukázka:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cundo | E-mail | 9. června 2011 v 20:47 | Reagovat

Neviete nahodou,kto by vedel poradit s generalnou opravou klaviatury na GEM S3 ?

2 czechkeys | E-mail | 9. června 2011 v 21:12 | Reagovat

[1]: Co Vás konkrétně trápí? Já jsem si opravu klaviatury dělal sám (čištění, výměna kláves, kontaktů atd.).

3 mirek klojoc | 17. srpna 2012 v 16:28 | Reagovat

prosim o radu nevite jak ulozit zvuky do banky kdyz nastroj vypnu zvuk v bance nezustava diky

4 czechkeys | 27. dubna 2013 v 17:07 | Reagovat

[3]: Dobrý den, omlouvám se za zpoždění, Váš dotaz jsem v tom množství spamu přehlédl... Váš nástroj není vybaven tzv. RAM diskem, tedy chybí zálohované paměti, které se k nástroji musí dokoupit zvlášť, jinak je nutno vše ukládat na disketu a nástroj zapínat s touto disketou vloženou v jedenotce.

5 bamboo | E-mail | 9. listopadu 2013 v 23:43 | Reagovat

prosím o někoho ,kdo by mi mohl pomoci sehnat návod k GEM PRO 1 , díky moc

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.