Říjen 2007

Delicia Electra

22. října 2007 v 20:09 | Zdeněk Hošek |  Muzeum - nástroje
Akordeon Delicia Electra - rok výroby cca 1976-1977
Za další velice zajímavý příspěvek, popis akordeonu Delicia Electra s vestavěnou sekcí elektronických varhan, bicích a mikrofony pro snímání jazýčkových registrů, děkuji Zdeňku Hoškovi:
Pod klávesami i basovými knoflíky akordeonu jsou umístěny spínací kontakty, ovládající přes připojovací kabel spínání tónů vytvářených v odělené elektronické jednotce, která je umístěná na reproduktorové soustavě. Svými hudebními možnostmi je elektronická část nástroje téměř srovnatelná s varhanami Vega. Uvnitř akordeonu je také mikrofonní snímač jazýčkových rejstříků umožňující jejich zesílení a reprodukci přes elektronickou jednotku. Akordeon Elektra umožňuje různé kombinace elektronické části s jazýčkovými rejstříky.
Dle dokumentace měla Elektra řídící oscilátory RC tvořené ze tří tranzistorů ( kmitočet nejvyššího tónu C5 - 4186 Hz), další byly určovány příslušnými svitkovými
kondenzátory. Na vstupu je solečný obvod vibráto a havaj, který je možné ovládat i šlapkou
přes fotoodpory. Nástroj je čtyřstopý 2´,4´,8´,16´ a v rejstříkové části obsahuje flétnové filtry
a pevné rejstříky horn,fagot,trumpet, clarinet,cello,violin,salicet, string. V cestě signálu je
dále perkusní zesilovač umožňující imitaci klavírních zvuků a mandoliny a obsahuje dále
basovou jednotku s imitací baskytary a basů ovládaných z klávesnice. Součástí je i bicí jednotka. Všechny signály vč. signálu z mikrofonu snímajícího zvuk jazýčků se slučují ve
slučovacím zesilovači s možností ovládání hlasitosti přes fotoodpor v pedálu. Nástroj je osazený vesměs tranzistory Tesla typu KC a KF.
Mírným rozladěním elektronické části od jazýčků harmoniky lze dosáhnout efektu chorus a
tím plného zvuku při hře.
Foto je použito z knihy " Elektronické hudební nástroje a jejich obvody - Sýkora, Krutílek,
Včelař z roku 1981"

Syntezátor 3-83 Unisono + ukázka

20. října 2007 v 15:04 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
Syntezátor 3-83 Unisono
Jedním z paradoxů doby nedávno minulé bylo, že se leckterý podnik či družstvo zabývalo výrobou něčeho, co bylo na hony vzdáleno původnímu zaměření. JZD Slušovice vyrábělo počítače a např. Okresní Podnik Služeb v Hodoníně vyráběl syntetizér 3-83 Unisono. Na tento fakt mne upozornil p. Ivan Hirländer ze Slovenska a tímto mu mnohokrát děkuji za pomoc, fotky a popis nástroje!
P. Hirländer píše:
Pozeral som si Vase stranky o ceskoslovenskych EHN a chybaju tam informacie o syntezatoru 3-83 Unisono, ktory vyrabal Okresny podnik sluzieb Hodonin. Bol to jednohlasy analogovy syntetizer s zmensenou klavesnicou cca z roku 1983. Pouzival kombinaciu aditivnej a subtraktivnej syntezy - 2 oscilatory s nastavitelnym pomerom hlasitosti a samostatne zapinatelnymi osmimi harmonickymi, filtrom, LFO, niecim ako glide a podobne. Jeho konstrukcia bola velmi nestabilna a zvlastne nelogicky urobena. Nastroj som vlastnil a cca pred 2 rokmi som ho poslal do Prahy jednemu cloveku na predaj, bohuzial po ceste sa "stratil" ….

A tady je ukázka, jak to hraje. Děkuji Moimiru Papalescovi za poskytnutí nahrávky, kterou stvořil Jiří Křivka.