Resonet - prototyp

16. prosince 2006 v 21:33 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
Resonet prototyp (cca. 1947)
Výrobní družstvo Dřevokov Blatná proslulo u nás i v zahraničí především výrobou elektrofonických kytar, havajských kytar a kontrabasů pod značkou Resonet, jak líčí na stránkách o československých elektrofonických kytarách Jolana p. Vladimír Žák. O něco méně známo však je, že podnik byl založen za účelem výroby elektromagnetických snímačů zvuku a také elektrofonických pian pod názvem Resonet.
Vyobrazený nástroj je prvním prototypem elektrofonického piana, který zakoupil pan Kořán rozpracovaný jako součást podniku Resonet od ing. Machálka někdy v roce 1947. Na základě poznatků z vývoje tohoto nástroje byl teprve vytvořen nástroj větší, šestioktávový Resonet 506 se standardní velikostí kláves.
Za zaslání fotografií děkuji p. Vladimíru Žákovi, nástroj je v muzeu kytar pana Janka Ferka.
Nové informace o tomto nástroji i o firmě Resonet a jejím zakladateli p. Kořánovi:
Nedávno mne kontaktoval pan Janků z Hradce Králové s tím, že má pro mne nějaké informace týkající se elektromagnetického snímání zvuku prvního ČS. elektrofonického piána, jeho tvůrce a také něco o historii firmy, která jej měla vyrábět. Velice mi pomohl tím, že mi dovolil zveřejnit celý článek (viz Historie pian Resonet 1 a 2 v sekci Historie), který je částí připravované knihy. Díky tomu zde mohu uvést některé nové údaje o tomto nástroji, popis jeho většího nástupce (Viz Resonet 6 v sekci Muzeum) a také zmíněnou historii.
Panu Jiřímu Janků mnohokrát děkuji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.