Petrof Pastorale Z70

16. prosince 2006 v 20:54 | Dr. Peter Zvara |  Muzeum - nástroje
Petrof Pastorale Z70
Tento kousek bohužel ve sbírce nemám a proto přenechám popis osobě povolanější, panu Dr. Peteru Zvarovi, který je majitelem popsaného a vyobrazeného exempláře, Děkuji za pomoc a spolupráci!
ELEKTROFONICKÉ VARHANY PASTORALE Z70
Jedná se o unikátní nástroj, který byl vyráběn ve hradecké firmě PETROF. Jedná se o klasický princip Hammondových varhan s fonickými koly a překrásným zvukem.
Varhany mají 2 manuály (2 * 9 rejstříků + volné kombinace, rozsah je 2*5 oktáv, efekty: vibrato hall, chorus) a pedál (3 rejstříky, vějířovitý, plný 32-pedál). Hmotnost nástroje je 204 kg.
Podrobnější technický popis:
Jsou to elektromechanické varhany (nebo tzv. elektrofonické) s rotačními fonickými koly, které vyrábějí rotací před magnetickým snímačem sinusový tón. Je to přesně princip originálních Hammondových varhan s elektronkovou úpravou zvuku, no prostě nádhera. Navíc mechanickou dokonalostí převodů je nástroj v přirozeném, a ne v temperovaném ladění, což dává maximální autenticitu kostelních varhan i s mírným rozladěním. Každá tónina zní nějak jinak, osobitě a navíc je to historický unikát, dle konstruktérů z Petrofu bylo vyrobeno asi 60 ks. Ještě k drawbarům - táhlům - každá stopa z 16, 8, 5-1/3, 4, 2, 2-2/3, 1-1/3, 1 má 8 poloh pro každý manuál, což činí pro každý manuál asi 2 milióny zvukových variací volných kombinací, okrem pedálu, který má "jenom" 16, 5-1/3, což je kvinta, a oktávu 8, Bydlím v paneláku a tento nástroj mám v dětském pokoji. Tyto varhany se naštěstí dají používat s přiměřenou dynamikou a hlasitostí, nebo mám snad tak tolerantní sousedy? Je to můj splněný sen, mám chrámové varhany doma, cenově jsou tak za jedno oježděné auto. Taky ale něco spotřebují, myslím elektrický proud, a navíc generátor vyžaduje pravidelné mazání (no prostě jako staré auto, chce to fandu...). Ale snad jsme fanatici do varhan! Manželka prohlásila, že to hraje lépe než YAMAHA (pozn. PSR 2000), což je špička digitálních varhan u YAMAHY, která má skutečně chrámový zvuk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jiří Janků | E-mail | 29. února 2008 v 14:28 | Reagovat

V případě zájmu mám na tento model varhan pětibarevný orig. Pastorále okrasný fa. znak.

2 Najvrtson | 6. března 2009 v 14:43 | Reagovat

Pokud jste měl někdo zájem, tak máte smůlu, znak je už na mém nástroji. Je opravdu jak nový.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.