Jolana Combo 1

8. prosince 2006 v 20:19 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
Jolana Combo 1 (1966)


Jak je patrno z prospektu níže, elektronické klávesové nástroje byly vyráběny i pod značkou Jolana, známou spíše díky elektrofonickým kytarám. Není ale příliš divu, všichni výrobci hudebních nástrojů byli sdruženi pod národním podnikem ČS hudební nástroje, přesuny výroby a použití různých značek na různých nástrojích nebyly nijak neobvyklé.

Varhany Jolana Combo jsou umístěny v dřevěné skříni se šroubovacími nohami, klaviatura má rozsah 49 tónů (c-c) a k nástroji bylo možno také připojit pedál s rozsahem 13 tónů (c-c).
Pro manuál byly k dispozici tři stopové výšky (16', 8' a 4'), pro pedál dvě (16' a 8'). Tóny nejvyšší oktávy generuje 12 LC oscilátorů, tóny nožších oktáv vytvářejí děliče frekvence. Pomocí spínačů lze ovládat tremolo označené jako vibrato, "mandolínové tremolo", perkusi a pružinový dozvuk. Otočné potenciometry řídí hlasitost pedálu, basy a výšky manuálu a intenzitu dozvuku. Varhany Combo 1 váží 23 kg. (Technický popis byl převzat z knihy Elektrofony II s laskavým svolením autora Milana Guštara).

Za zaslání prospektu děkuji panu Vladimíru Žákovi, který je webmasterem stránek o ČS. elektrofonických kytarách Jolana (viz odkazy).
Za zaslání fotografií děkuji p. Milanu Guštarovi, autoru knih Elektrofony I a II (viz Seznam literalury a Odkazy).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dušan | E-mail | 6. března 2007 v 8:13 | Reagovat

Jo tak na tenhle si vzpomínám - byl to první nástroj co jsem si koupil od nějakého starého pána. Na to jaký je to dědeček lze pomocí rejstříků udělat docela solidní spektrum zvuků. Měl tuším 12 generátorů a doplněných děličkami. Každý se ladil zvlášť. Velmi pěkně zněl pružinový reverb.

Jak se na to hrálo to už si nevzpomínám. Jinak byl v barvě světlého dřeva.A šroubovací nohy nedržely a viklaly se :)Obludně veliký kufr sdnad vydržel přejetí autem.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.