Úvod

22. listopadu 2006 v 23:16 | Najvrtson |  Úvod, novinky a seznam literatury
Úvod
Dnešní muziku si asi už jen těžko dovedeme představit bez keyboardů, syntetizérů, sekvencerů, samplerů a jiných hraček plných elektroniky a gigabytů vzorků. Vývoji těchto nástrojů ve světě se věnují desítky publikací a internetových stránek po celém světě (viz některé zajímavé odkazy v sekci Odkazy).
O nástrojích z USA, Japonska, Itálie, SRN a bůhví odkud ještě se můžeme dočíst mnoho informací (nebo alespoň ti, kdo zvládají základy angličtiny), o nástrojích vyrobených v bývalém Sovětském svazu existuje překrásná webová stránka, klávesovým nástrojům z bývalé NDR pod u nás dobře známými značkami Vermona či Weltmeister (více v rubrice Odkazy) je věnována také krásná stránka, ale o domácí produkci a vývoji český web mlčí. Kromě několika letmých zmínek o varhanách Delicia a asi dvou popisů varhan Petrof Pastorale jsem nenašel téměř nic. Beze zmínky o takovémto vývoji a výrobě jsou paradoxně i stránky věnované výrobkům značky Tesla, přestože právě Tesla byla dodavatelem veškeré elektroniky pro ČS el. a elfo nástroje. Asi nejzajímavější zmínky jsem našel na stránkách věnovaných vývoji ČS el. kytar Jolana (viz Odkazy).
Tuto neutěšenou situaci jsem se rozhodl napravit, přestože kromě několika nástrojů značky Delicia nemám nic (viz rubriku Muzeum) a proto bych Vás tímto rád požádal o pomoc. Pokud víte byť jen o části historie vývoje elektronických a elektrofonických nástrojů u nás, vlastníte, či vlastnili jste takový nástroj, nebo znáte někoho, kdo má nějaké údaje, dejte mi prosím vědět. Vděčný budu i za kopie jakýchkoliv dokumentů, manuálů, propagačních materiálů, za fotografie, technické popisy i zvukové záznamy. Za veškerou spolupráci předem děkuji.
Pokud budu mít čas, výhledově bych rád tento blog rozšířil i o popisy nástrojů ze zahraničí, se kterými mám nějaké zkušenosti, český web je totiž poměrně skoupý i na tyto informace.
Michal Najvrt
Když jsem před více jak rokem psal tyto řádky, netušil jsem, že úkol vytvořit web s informacemi o československých klávesových elektronických a elektrofonických nástrojích bude tak náročný. O mnohých z nicj jsem neměl v té době ani zdání a přesto se podařilo získat informace, o jiných naopak vím, že existovaly, či snad ještě někde existují, ale nemám k nim stále nic. Přesto se tento blog utěšeně rozrůstá a to z veliké části díky příspěvkům Vás, kteří jste mne kontaktovali a zaslali mi své materiály, fotografie a kolikrát i kompletně zpracované popisy nástrojů, ale také díky všem, kteří přispěli svými názory a vzpomínkami do diskuse pod jednotlivými články. Jména autorů jsou a vždy budou u článků uvedena a texty jsou zveřejňovány tak, jak byly dodány, pouze někdy jsou doplňovány o další poznatky.
Chtěl bych bych Vám všem tímto poděkovat za pomoc při mapování historie a techniky nástrojů, které by nejsíš zůstaly zapomenuty. Snad se nám podařilo podnítit zájem o ně.
Michal Najvrt, 3.1.2008
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.