Listopad 2006

Delicia Vega (+ video)

27. listopadu 2006 v 21:30 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
Delicia Vega (konec 70. let)

Jestliže všechny ostatní Delicie beru s určitým nadhledem kvůli době a okolnostem vzniku, nebo jejich určení, pak tento nástroj nikoliv. Kromě toho, že je zatím z mé sbírky největší, je také nejlépe vybaven a samozřejmě nejlépe hraje. Nástroj sám představoval ve své době nemalý majetek, údajně stál kolem 50 000 korun, za což se dala pořídit nová škodovka stopětka nebo taky chalupa. Takový počin, jako koupě Delicie Vega, žádal opravdového nadšence. Původní majitel mého nástroje jím skutečně byl.

Návod k použití tvrdí, že nástroj je určen k trvalému umístění v domácnostech (!), hudebních školách a obřadních síních a že jeho dispozice jej určuje především k provozování taneční a populární hudby. V praxi to mohlo znamenat, že jste ke svatebnímu obřadu přitančili v rytmu některého z tehdy módních šlágrů.
Delicia Vega sestává z hracího stolu se dvěma manuály a ovládacími prvky, který je přišroubován dvěma nožičkami a příčníkem k pedálnici a oddělené reproskříně Delicia Music 50.

Všechny díly jsou vyrobeny z laťovky a potaženy černou koženkou. Šrouby opět pocházejí ze sedadel Škody 1000 MB. Čelní panel je šedivě lakován a kromě jména Vega se na něm hrdě vyjímají nápisy Delicia a Tesla. Na spodní straně krytu klaviatur je plexisklový stojan na noty.
V konstrukci nástroje je hojně použito integrovaných obvodů a jen letmý pohled do nitra stroje napovídá, že vyznat se v tom vyžaduje speciální vzdělání, nebo alespoň geniální intuici.


Subtilní vzhled nástroje a ucha na bocích hracího stolu a reprobedny navozují dojem snadné přenosnosti, ale to je jen zdání, které klame. Pravidelné stěhování tohoto nástroje bych přál jen zavilému nepříteli.

Klaviatury mají po 49 klávesách (2 X 4 oktávy, C-C). Již nejsou tak tiché, jak tomu bylo u Delicie Fénix a taky mají poměrně tvrdé pružiny, snad aby varhaníkovi připomínaly mechanickou trakturu klasických varhan. Pod každou klávesou je jeden kovový drátkový kontakt, s výjimkou prvních dvou oktáv dolního manuálu, kde jsou kontakty dva, přičemž spodní spíná zvuky pedálu, je-li zapnutá spojka DM-Pedál.

Horní manuál nabízí pět flétnových registrů (sinusovky 16'; 8'; 4'; 2 2/3' a 2'), které se spínají béžovou klapkou a směšují obligátními tahovými potenciometry. Šedivou klapkou se zapíná sekce "sólo" zvuků, zahrnující mandolínu (cyklicky se opakující drnčivý zvuk, jehož frekvenci lze doladit na zadním panelu nástroje), wau-wau (opsáno do písmene), tedy kvákadlo (na výběr jsou dvě variace průběhu), nebo taky registr s proladitelným filtrem, trombon (16'), klarinet (16'), cello (16'), kinur (8'), violin (8') a string (4'). U sólových registrů bohužel nelze ovládat hlasitost a spínají se klapkami nad horní klaviaturou. Zde je také možno navolit "měkký" náběh a dozvuk, jakýsi pokus o reverb prodloužením obálky zvuku, který je zde u horního manuálu seřiditelný.
Dále lze použít dva poslední sólové a dva píšťalové registry jako perkuse s nastavitelnou dobou dozvuku.
Dolní manuál nabízí tři flétnové registry (sinusovky 8'; 4' a 2'), opět spínané béžovou klapkou a směšované tahovými potenciometry, sólové zvuky horn (8'), diapason (8'), fagot (8'), oktáva (4') a violin (4'), které se individuálně spínají klapkami.
Všechny registry u obou manuálů jsou plně polyfonní. Tahovým potenciometrem lze nastavit vzájemný poměr hlasitosti mezi manuály.
Pedálů má nástroj 17 (C-E), nabízí se zde 8' a 16'+8' registry a tzv. Baskytara, což znamená ostřejší náběh a delší dozvuk. Vše spínáno klapkami nad horní klaviaturou. Pedál je monofonní, kontakty opět drátkové a rády se lámou. Má vlastní tahový potenciometr hlasitosti.
Nástroj má krásné vibráto s proladitelnou frekvencí a intenzitou, "synchro phaser" pro horní manuál (nabíhá se stiskem klávesy) phaser řízený oscilátorem vibráta přiřaditelný ke každému manuálu zvlášť, u nějž lze regulovat frekvenci i intenzitu a lze také sepnout současně s vibrátem. Dále je možno náběh efektu oddálit klapkou Delay.
Nástroj také nabízí efekt "Havaj" (opět opsáno do písmene), který funguje tak, že šlapku hlasitosti vytočíte doleva a vrátíte zpátky a nástroj předvede glissando asi o jeden tón dolu a zase zpět.
Další vychytávkou je automatický bubeník s krásně analogovým zvukem. Nabízí výběr z 18 rytmů, každý se dvěma variantami, synchro start a navíc lze některou ze složek rytmu vypnout a hrát manuálně na dolní klaviatuře (hi-hat a bubínek) nebo pedálu (kopák a činel). Nastavit lze tempo, hlasitost, basy a výšky.
Celková hlasitost nástroje se nastavuje jednak na hracím stole a jednak šlapkou na pedálnici.
Dolaďování se děje otočným potenciometrem na hracím stole.
V nástroji je zabudován zesilovač 1 X 50W sin. při 8Ohm. nebo 1 X 100 W při 4Ohm. Reprobedna je připojena nožovým konektorem odspodu a dá se vypnout páčkovým přepínačem na zadním panelu nástroje, kde se také nachází další konektor pro druhou 8Ohm. reprosoustavu v případě, že bude použita zároveň s původní anebo pro 4Ohm. při použití sólo.
Na zadním panelu kromě již jmenovaného naleznete také konektor pro magnetofon (+ trimr pro seřízení citlivosti) a externí zesilovač (DIN pětikolík) a konektor pro sluchátka.
Nástroj celkem věrně imituje hammondky i combo varhany ze šedesátých a sedmdesátých let, díky phaseru a kvákadlu umí vytvářet zcela nové zvuky a obstojí i jako nouzová simulace kostelních varhan. Škoda, že sólové registry nemají své potenciometry hlasitosti a místo nezdařeného dozvuku že nebyl nástroj vybaven pružinovým reverbem.
Ale co by socialistický člověk za svůj roční výdělek nechtěl, že jo...
Popsaný nástroj je v transportním provedení, ale kromě toho se také vyráběl v dřevěné skříni, jak je vidět na obrázku níže. Za jeho zaslání děkuji Dr. Peteru Zvarovi (na snímku při hře na Delicii Vega).
A další, tentokrát dobové fotky Delicie Vega jsem dostal od p. Zdeňka Hoška. Díky za ně!
A tady jedna ukázka, jak to hraje:


Technické údaje:
Typové označeníDELICIA VEGA
VýrobceČSHN Hradec Králové, závod Harmonika Hořovice
PolyfoniePlná (49 hlasů + 49 hlasů) a monofonní pedál + bicí automat
Počet kláves49 horní manuál a 49 dolní manuál (oba C - C), 17 basových pedálů
Počet zvukových registrů5 sinusových + 8 sólo horní manuál, 3 sinusové + 5 sólo dolní manuál, 2 pedál
EfektyVibrato s laditelnou hloubkou a frekvencí, synhro phaser, cyklický phaser
PoznámkaOzvučení 1 X 50 watt při 8 Ohm. Nebo 1 X 100 Watt při 4 Ohm.

Delicia Fenix

24. listopadu 2006 v 11:54 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
Delicia Fenix (1972 - ?)
Delicia Fenix jsou asi nejznámější české dvoumanuálové tranzistorové varhany a jistě existuje řada pamětníků, kteří je viděli nebo na ně dokonce hráli v nejrůznějších kapelách v první polovině sedmdesátých let.
Nástroj splňuje všechna kritéria pro zařazení do kategorie Combo Organ, tedy přenosné varhany. Povrch je potažen červenou a černou koženkou a vrchní plechový kryt je nastříkán na červeno, stejně jak tomu bylo u spousty jiných klávesových nástrojů té doby. Skříň je zhotovena z bytelné laťovky, rámečky pro umístění jednotlivých komponentů jsou dřevěné. Kovové nožičky jsou našroubované v paticích, které jsou do skříně uchyceny dvěma šrouby (jejich hlavy pochází ze sedaček ze Škody 1000 MB), což umožňuje naklonění nástroje kolem podélné osy. Klaviatura se zakrývá plechovým krytem s neuvěřitelným systémem zavírání.
Součástí varhan je pedál pro zesilování, jehož těleso je opět zhotoveno ze dřeva a potaženo koženkou. Uvnitř se skrývá potenciometr 10 kOhm s pastorkem a hřeben z pertinaxu. K varhanám a zesilovači se pedál připojuje kabely s tříkolíkovými konektory.
Klaviatury má nástroj dvě, obě o rozsahu 3 oktávy, tiché a příjemně vyvážené. Pod klávesou jsou umístěny vždy dva kontakty, jeden pro 4' registry a jeden pro 8' registry.
Základem tónového generátoru je 12 tranzistorových oscilátorů (na čtyřech deskách po třech), frekvenční děliče a filtry.
Pro horní manuál jsou k dispozici tyto registry (v závorce je odhad adekvátní stopové délky): Tibia (8'), Brass (8'), Oboe (8'), Kinur (8'), Piccolo (4') a String (4').
Pro dolní manuál: Bass (8'), Horn (8'), Flute (4') a Melodia (4').
Směšováním těchto registrů lze získat zvuky od "kulatých" Hammondek až po zvuk akordeonu, na to, jak je Fenix jednoduchý, je poměrně kreativní.
Pro oba manuály společné je vibrato s laditelnou hloubkou a frekvencí.
Nástroj je napájen třížilovým kabelem s remoskovitou koncovkou. Síťový spínač je páčkový, funkce je indikována červenou kontrolkou nad spínačem. Ta je také to jediné, co na nástroji svítí.
Fenix používám přes lampové kombo, takže hraní na něm navozuje atmosféru 70. let. Jeho pořizovací cena byla 9060,- Kčs, jó, to byly časy...

Rád bych na tomto místě také doplnil zajímavost. Fotografie zde popsaného kusu vyšly v knize Elektrofony II p. Milana Guštara a právě tento nástroj si také zahrál v televizním seriálu Vyprávěj.
Technické údaje:
Typové označeníDELICIA FENIX
VýrobceČSHN Hradec Králové, závod Harmonika Hořovice
PolyfoniePlná (37 hlasů + 37 hlasů)
Počet kláves37 horní manuál a 37 dolní manuál (oba C - C)
Počet zvukových registrů6 horní manuál, 4 dolní manuál
EfektyVibrato s laditelnou hloubkou a frekvencí
PoznámkaPedál ovládání hlasitosti

Úvod

22. listopadu 2006 v 23:16 | Najvrtson |  Úvod, novinky a seznam literatury
Úvod
Dnešní muziku si asi už jen těžko dovedeme představit bez keyboardů, syntetizérů, sekvencerů, samplerů a jiných hraček plných elektroniky a gigabytů vzorků. Vývoji těchto nástrojů ve světě se věnují desítky publikací a internetových stránek po celém světě (viz některé zajímavé odkazy v sekci Odkazy).
O nástrojích z USA, Japonska, Itálie, SRN a bůhví odkud ještě se můžeme dočíst mnoho informací (nebo alespoň ti, kdo zvládají základy angličtiny), o nástrojích vyrobených v bývalém Sovětském svazu existuje překrásná webová stránka, klávesovým nástrojům z bývalé NDR pod u nás dobře známými značkami Vermona či Weltmeister (více v rubrice Odkazy) je věnována také krásná stránka, ale o domácí produkci a vývoji český web mlčí. Kromě několika letmých zmínek o varhanách Delicia a asi dvou popisů varhan Petrof Pastorale jsem nenašel téměř nic. Beze zmínky o takovémto vývoji a výrobě jsou paradoxně i stránky věnované výrobkům značky Tesla, přestože právě Tesla byla dodavatelem veškeré elektroniky pro ČS el. a elfo nástroje. Asi nejzajímavější zmínky jsem našel na stránkách věnovaných vývoji ČS el. kytar Jolana (viz Odkazy).
Tuto neutěšenou situaci jsem se rozhodl napravit, přestože kromě několika nástrojů značky Delicia nemám nic (viz rubriku Muzeum) a proto bych Vás tímto rád požádal o pomoc. Pokud víte byť jen o části historie vývoje elektronických a elektrofonických nástrojů u nás, vlastníte, či vlastnili jste takový nástroj, nebo znáte někoho, kdo má nějaké údaje, dejte mi prosím vědět. Vděčný budu i za kopie jakýchkoliv dokumentů, manuálů, propagačních materiálů, za fotografie, technické popisy i zvukové záznamy. Za veškerou spolupráci předem děkuji.
Pokud budu mít čas, výhledově bych rád tento blog rozšířil i o popisy nástrojů ze zahraničí, se kterými mám nějaké zkušenosti, český web je totiž poměrně skoupý i na tyto informace.
Michal Najvrt
Když jsem před více jak rokem psal tyto řádky, netušil jsem, že úkol vytvořit web s informacemi o československých klávesových elektronických a elektrofonických nástrojích bude tak náročný. O mnohých z nicj jsem neměl v té době ani zdání a přesto se podařilo získat informace, o jiných naopak vím, že existovaly, či snad ještě někde existují, ale nemám k nim stále nic. Přesto se tento blog utěšeně rozrůstá a to z veliké části díky příspěvkům Vás, kteří jste mne kontaktovali a zaslali mi své materiály, fotografie a kolikrát i kompletně zpracované popisy nástrojů, ale také díky všem, kteří přispěli svými názory a vzpomínkami do diskuse pod jednotlivými články. Jména autorů jsou a vždy budou u článků uvedena a texty jsou zveřejňovány tak, jak byly dodány, pouze někdy jsou doplňovány o další poznatky.
Chtěl bych bych Vám všem tímto poděkovat za pomoc při mapování historie a techniky nástrojů, které by nejsíš zůstaly zapomenuty. Snad se nám podařilo podnítit zájem o ně.
Michal Najvrt, 3.1.2008

Delicia HT-61-BD (+ videa)

22. listopadu 2006 v 22:47 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
DELICIA HT - 61 - BD (1986…?)


Tak tohle mě opravdu dostalo, samohrajka se značkou Delicia! Nejvyšší model z řady HT má jako jediný plnohodnotnou klaviaturu, tedy alespoň co se rozsahu (5 oktáv) a velikosti kláves týče.
Klaviatura sama o sobě je velice měkká a citlivá, alespoň u mého nástroje. Je pravda, že byla neodborně opravována, což patrně zapříčinilo měknutí (vytahání) pružin. Klaviatura má kovový rám a kontakty složené ze tří vrstev fólií, dvou vodivých, mezi nimiž je nevodivá vrstva s otvorem v místě, kde se dotýká klávesa. Sepnutí se děje promáčknutím fólie. Když nic jiného, tedy alespoň řešení imunní vůči prachu.
Nástroj sám, ač na to nevypadá, je stejně jako jeho menší příbuzní vyroben z překližky, dřevěných špalíků a vrchní kryt je z masivního 1 mm tlustého plechu.

"Zvuková banka" nástroje obsahuje kromě osmi barev známých z nástrojů HT-37 a 49, tedy Varhany 1 a 2, Bass, Violoncello, Flétna, Klarinet, Trumpeta a Housle, ještě osm dalších: Varhany 3 a 4, Vibrafon, Piano, Akordeon, Dechy, Harfu a Smyčce. Zvuky jsou stejně jako u ostatních nástrojů řady HT pěkně surové a povětšinou se nepodobají ničemu slyšitelnému pod uváděným názvem. Občas se povede nějakou kombinací efektů docílit zvuku, který se něčemu podobá, například Violin s oběma chorusy zní skoro jako musette akordeon.
Zvuky perkusních (Vibrafon) či strunných (Piano) nástrojů nemají generátory obálek, tzn zní, dokud je klávesa stisknuta. Nezbývá, než opět použít jediného generátoru obálky ukrytého pod funkcí Perkuse. Hra obouručně na takto modifikovaný zvuk je nemožná (viz vysvětlení v popisu efektů).
Doprovodná jednotka umožňuje kompletní orchestraci ve složení: Bicí, zvukem nápadně připomínající automatického bubeníka z nástrojů Vermona, basa a akordický doprovod buďto rytmizovaný, nebo jako plochu. Každou z těchto složek doprovodu je možno přimíchávat vlastním potenciometrem.
Každý ze dvanácti rytmů má dvě variace, basová linka má také dvě variace, spínané zvlášť, akordický doprovod nabízí možnost zvuku Piana ("kulatější" zvuk), nebo smyčců (ostřejší zvuk). Taktéž je možno použít jen jako automatického bubeníka, který "zvládá" ke každému rytmu i bubnový break.
Tempo se ovládá dalším potenciometrem.
"Efektů" má nástroj pět: Velmi zdařilé vibráto, opětbez možnosti změny hloubky a tempa, Perkuse přiřazující k tónům generátor obálky, který je ale bohužel jenom jeden, takže při stisknuté klávese zní i všechny držené tony znovu. Přičteme-li k tomu i fakt, že obálku nelze nijak modifikovat (a přitom je uvnitř nástroje trimr, kterým lze prodlužovat doznění obálky), je jasné, že použití této funkce je velice omezené. Stejně je tomu i s funkcí Sustain, tedy doznění po spuštění klávesy, jediný generátor umožňuje jen doznění současně puštěných kláves, každá další stisknutá klávesa ruší doznění předešlých tónů. Dále se nabízí dva efekty zvané Chorus I a Chorus II, opět bez možnosti modifikace.
Otočnými potenciometry lze ovládat celkovou hlasitost a hlasitost melodie, tedy aktuálně zvolené barvy zvuku (obojí se děje otočnými potenciometry). Většina funkcí má svoji LED jako kontrolku.
Na čelním panelu jsou umístěny dva eliptické reproduktory, přestože nástroj je monofonní.
Na zadní stěně nástroje nalezneme trimr pro dolaďování, výstup do sluchátek a linkový výstup (Jack 3,5 resp. 6,3 mm), výstup na externí reproduktor, vstup pro pedál hlasitosti (!) a paradoxně i síťový kolíbkový spínač, ačkoliv je na čelní ploše nástroje dost místa. Na rozdíl od HT-37 a 49 má HT-61 odpojitelnou síťovou šňůru, na jejímž konci nalezneme zmenšeninu "remoskové" koncovky z bakelitu, která je enormně náchylná ke zlomení.
Jestliže jsem u nástroje HT-49 naříkal na nemožnost změny barvy zvuku směšováním, pak u tohoto nástroje to platí stonásobně, obzvláště pyšní-li se na štítku názvem Varhany.
Nástroj se dodával v koženkovém kufru a stál neuvěřitelných 8880,- Kčs.

A jak to hraje?

Technické údaje:
DELICIA HT-61-BD
VýrobceČSHN Hradec Králové, závod Harmonika Hořovice
PolyfoniePlná (61 hlasů)
Počet kláves61
Počet zvukových registrů16 + doprovodná jednotka
EfektyVibrato, Sustain, Perkuse, Chorus 1 a 2
PoznámkaDoprovodná jednotka s 12 rytmy a volitelnou orchestrací, vlastní ozvučení 6W

Delicia HT-49 Yvetta (+ video)

22. listopadu 2006 v 22:33 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
DELICIA YVETTA HT - 49 (1986…?)

Prostředním nástrojem z řady HT je Delicia Yvetta HT-49, jediný, který má kromě číselného označení i vlastní jméno. Stejně jako HT-37 D má klaviaturu harmonikové velikosti a stejné konstrukce, avšak o rozsahu 49 kláves. Pokud jde ale o funkčnost, musím přiznat, že její chod je tichý a kultivovaný.
Zvukové možnosti jsou totožné s nástrojem Delicia HT-37 D, chybí ale tlačítka akordů. Jak je patrné z obrázku níže, "zvuková banka" nástroje tedy zahrnuje výběr z: Varhany 1 a 2, Bass, Violoncello, Flétna, Klarinet, Trumpeta a Housle. Zvuky jsou namíchány aditivní syntézou a myslím si, že kdyby byl nástroj místo těchto osmi předvoleb vybaven mixáží jednotlivých složek zvuku, představovalo by to kvalitativní skok o dvě třídy. Zvolený zvuk na rozdíl od menší HT-37 D indikuje LED v tlačítku.
"Efekty" má nástroj tři, stejně jako HT-37 D: Velmi zdařilé vibráto (u mého HT-49 bohužel ne zcela funkční), Perkuse k přiřazující k tónům generátor obálky, který je ale bohužel jenom jeden, takže při stisknuté klávese zní i všechny držené tony znovu. Přičteme-li k tomu i fakt, že obálku nelze nijak modifikovat (a přitom je uvnitř nástroje trimr, kterým lze prodlužovat doznění obálky), je jasné, že použití této funkce je velice omezené. Stejně je tomu i s funkcí Sustain, tedy doznění po spuštění klávesy, jediný generátor umožňuje jen doznění současně puštěných kláves, každá další stisknutá klávesa ruší doznění předešlých tónů.
Dále lze ovládat už pouze hlasitost (tahovým potenciometrem s čepičkou dobře známou z čb televizorů Tesla) a na čelním panelu je ještě typický kolébkový vypínač, LED indikující zapnutí nástroje a oválný reproduktor.
Na zadní stěně nástroje nalezneme trimr dolaďování, výstup pro sluchátka a linkový výstup (oba v provedení DIN pětikolík).
Jak bylo již zmíněno, nástroji by kromě dospělé klaviatury jistě prospěla, mixáž složek zvuku místo předvoleb a vytažení alespoň ovládání rychlosti a hloubky vibráta na čelní panel.
Celou tuto nádheru bylo možno pořídit za 3960 ,- Kčs včetně koženkového futrálu, dnes bychom řekli soft-bagu.
Technické údaje:
Typové označeníDELICIA HT-49 Yvetta
VýrobceČSHN Hradec Králové, závod Harmonika Hořovice
PolyfoniePlná (49 hlasů)
Počet kláves49
Počet zvukových registrů8
EfektyVibrato, Sustain, Perkuse
PoznámkaVlastní ozvučení 6W

Delicia HT-37-D (+ video)

22. listopadu 2006 v 22:24 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
DELICIA HT - 37-D (1986…?)

Nástroje řady HT nahradily ve druhé polovině osmdesátých let řadu Delicia Mini a stejně jako jejich předchůdce je bylo možno nalézt ve školách, družinách a zájmových kroužcích jako učební pomůcku, tedy alespoň dva menší z nich. I přes relativně vysokou cenu byly zřejmě kupovány domů, zřejmě jako jediná varianta polyfonního EHN, díky nedostupnosti čehokoliv jiného (Vermony byly asi drahé, polské Unitry ani nástroje ze SSSR se nedovážely a nekřesťansky drahé a řídce se vyskytující keyboardy, varhany a syntetizéry "západní" provenience si jistě nemohl jen tak někdo dovolit).
Všechny se vyznačují překližkovou skříní s plechovým čelním panelem, použitím integrovaných obvodů a nepříliš spolehlivých konektorů uvnitř a ve výsledku velmi surovým zvukem.
Jako koncový stupeň používají všechny nástroje řady HT notoricky známý integrovaný obvod MBA 810.
Nejmenší z řady, HT-37 D má klaviaturu harmonikového rozměru, což vzhledem k rozsahu 37 kláves, celkovému pojetí a velikosti nástroje (nebo také napůl hračky) lze pochopit. Klaviatura má gumové kontakty a je namontována do dřevěného rámu. Vlevo od klaviatury naleznete 14 tlačítek pro akordický doprovod, která umožňují volbu mezi akordy dur, moll a septimou.
Zvukové možnosti jsou patrné z obrázku níže. "Zvuková banka" nástroje umožňuje výběr z:
Varhany 1 a 2, Bass, Violoncello, Flétna, Klarinet, Trumpeta a Housle. Zvuky jsou pěkně surové, posuďte z ukázek. Předvolených osm rejstříků také odpovídá povaze nástroje, jak bylo již uvedeno.
Akordický doprovod umožňuje podmalovat hru "plochou" nebo staccatem. Mně osobně se na těch knoflíkách moc dobře nehraje, ale asi je to věc zvyku.
"Efekty" má nástroj tři: Velmi zdařilé vibráto, Perkuse přiřazující k tónům generátor obálky, který je ale bohužel jenom jeden, takže při stisknuté klávese zní i všechny držené tony znovu. Přičteme-li k tomu i fakt, že obálku nelze nijak modifikovat (a přitom je uvnitř nástroje trimr, kterým lze prodlužovat doznění obálky), je jasné, že použití této funkce je velice omezené. Stejně je tomu i s funkcí Sustain, tedy doznění po spuštění klávesy, jediný generátor umožňuje jen doznění současně puštěných kláves, každá další stisknutá klávesa ruší doznění předešlých tónů.
Dále lze ovládat celkovou hlasitost a hlasitost akordického doprovodu (obojí se děje tahovými potenciometry s čepičkami dobře známými z čb televizorů Tesla). Na čelním panelu je ještě síťový isostat, LED indikující zapnutí nástroje a oválný reproduktor, přes který se hrdě vyjímá nápis Tesla.
Na zadní stěně nástroje nalezneme trimr dolaďování, výstup pro sluchátka a linkový výstup (oba v provedení DIN pětikolík).
Nástroj jistě není zrovna High-Tech, ale kdo si mohl v těchto letech vybírat?
Stál včetně koženkového futrálu 3450,- Kč, za kteroužto cenu dnes pořídíte bazarovou samohrajku a to nemluvím o výši tehdejšího průměrného platu.

Elektronika minivarhan HT 37-D

V příspěvku je popsáno technické vybavení těchto malých varhan vyráběných kdysi v
podniku Delicia Hořovice. To co tento nástroj umí je popsáno v jiném příspěvku a zde bude
tedy popsána elektronika nástroje. Poprvé je zde u nás v továrně vyráběném hudebním nástroji použitý speciální integrovaný obvod pro polyfonní nástroj generující tři stopové výšky a akordické doprovody. Použitý obvod byl vyráběný firmou SGS Ates jako M208 a následně i v Tesle pod označením MHB208. I dnes se dá ještě koupit ve výprodejích za přijatelnou cenu. Příslušný katalogový list lze stáhnout na webu a tak princip nebudu rozebírat.Rozhodující elektronika varhan je umístěna na jedné hlavní desce. Obsahuje již zmíněný obvod MHB208 a veškerou další elektroniku. Stopové výšky 4´,8´,16´ jsou zesilovány ve slučovacích zesilovačích s IO MA1458 a dále upraveny ve filtrech tvořenými
tranzistory s RC články. Výstupy z filtrů jsou zavedeny do spínače rejstříků s obvodem MAB08F umožňující přepínat osm vstupních signálů. Tento obvod je ovládán kodérem adresMH1KK1,kdy na vstupu jsou připojeny mžiková tlačítka. Lze tak přepínat rejstříky jako Organ I,II,Bass, Cello, Flute, Clarinet, Trumpet, Violin. Signál dále postupuje do amplitudového modulátoru, tvořeného tranzistorem KF552. Obvod je spouštěný signály z MHB208 a pomocí tlačítek lze imitovat efekty jako perkuse a dozvuk. Signál dále pokračuje přes regulátor hlasitosti na výkonový zesilovač tvořený obvodem MBA810. Na výstupu je reproduktor 4 Ohm, 4W. Elektronika dále obsahuje řídící oscilátor tvořený obvodem MHB4049, kdy jedna polovina pracuje jako generátor 1MHz pro obvod MHB208 s možností přeladění vnějším potenciometrem v rozsahu několika centů. Druhá polovina pracuje jako vibráto, kdy je signál zaváděn do řídícího oscilátoru. Rychlost je pevně nastavena a vibráto lze je vypnout nebo zapnout. Nadesce je dále umístěn klasický usměrňovač tvořený obvodem 7812. Uvnitř skříně je umístěn i síťový transformátor 10V/1A se síťovým vypínačem.Tlačítka rejstříků a akordů jsou umístěna na dalších deskách připevněných k panelu. Propojení je provedeno vícežilovými kabely přes konektory. Poslední deska je umístěna pod klávesnicí a obsahuje diodovou matici umožňující výběr tónů. Na desce jsou vyleptané plošky,spínané vodivými spínači ve vratných gumových pouzdrech, na které působí tlak z klávesy. Klávesy jsou harmonikové velikosti umístěné do dřevěného rámu. Při hře na tento nástroj nejsou produkovány rušivé kliksy, neboť obvod má systém na jejich potlačení. Přepínání rejstříků je elektronické, efektová výbava velmi jednoduchá, perkuse pouze bloková po opětovném puštění všech kláves. U vibráta mohla být na panel vyvedena regulace rychlosti, rovněž tak čas doznění mohl být regulován.

Závěrem lze říci že elektronika byla dále použitá ve varhanách HT49 Yvetta, kde byly pro indikaci právě spuštěných rejstříků využity diody LED. Obvod MHB208 byl dále použit ve varhanách HT61-BD, kde byla ale elektronika zcela přepracovaná. Lze říci že tyto varhany ve své době splnily svůj účel a umožnily hru na klávesový nástroj zejména mladší generaci. Dnes je řešení této elektroniky jistě překonané a tak je tento článek jen malou připomínkou řešení podobných nástrojů na které by se zřejmě časem asi zapomělo.


Technické údaje (vybrané):

Rozsah: 3 oktávy, 37 kláves f - f3, hlasové řady 4´,8´16´
12 tlačítek pro akordy C - H, 2 tlačítka MOLL, SEPTIM
Ladění: a1 - 440 Hz měnitelné +- 60 centů
Zesilovač 5W/4 Ohm, repro ARE 4804
Výstupní konektor s regulovatelným signálem max. 300 mV
Výstupní konektor pro sluchátka 16 Ohm s vypínáním repro
Napájení 220V/50 Hz max příkon 10 W
Rozměry: 635 x 252 x105 mm
Hmotnost: 5 kg
Osazení polovodiči: 8 x IO, 10 x tranzistor, 60 x dioda
Další parametry v návodu na obsluhu

Pro czechkeys Zdeněk Hošek
20.5.2011

Technické údaje:
Typové označeníDELICIA HT-37-D
VýrobceČSHN Hradec Králové, závod Harmonika Hořovice
PolyfoniePlná (37 hlasů) + akordický doprovod
Počet kláves37 + 14 tlačítek doprovodu
Počet zvukových registrů8 + doprovod
EfektyVibrato, Sustain, Perkuse
PoznámkaVlastní ozvučení 6WDelicia Mini 2 + video

22. listopadu 2006 v 22:18 | Najvrtson |  Muzeum - nástroje
DELICIA MINI 2 (typ 807-2) (198…?)
Tento nástroj by patrně zapadal do škatulky Combo varhan, ačkoliv představuje asi jejich nejjednodušší možnou podobu. Upoutá hlavně barvou (na stránkách Combo Organ Heaven (viz Odkazy) mají nástroje s oranžovou barvou dokonce vlastní oddíl), avšak ani za dřevěné bočnice by se nemusel stydět hi-fi receiver vyšší třídy. Extravaganci konstrukce nástroje podtrhuje dřevěné ouško pod klaviaturou sloužící k uchopení do jedné ruky.
Tomuto nástroji předcházela Delicia Mini, kterou bohužel ve sbírce nemám, nicméně si zasluhuje čestné postavení mezi EHN Delicia, protože se podle ní jmenuje dánsko-islandská kapela, která ji také používá při vystoupeních a ve svých nahrávkách. V sekci Odkazy naleznete linku na domovské stránky kapely Delicia Mini a kromě historie a diskografie je možno zde slyšet několik ukázek jejich podivuhodné hudby. To bzučení na pozadí jsou varhánky Delicia Mini.
Klaviatura má rozsah pouhé tři oktávy (F-F), dostačující právě k tomu, aby na ni soudružka učitelka zahrála dětem Skákal pes, ale na rozdíl od klaviatur nižších modelů řady HT má správný rozměr, je příjemně vyvážená a úplně tichá. Kam se na ni hrabou syntetizérové klaviatury Yamaha.
Zvukové možnosti nástroje představuje směšování dvou registrů naladěných ve stejné výšce odpovídající asi 8'. Jeden registr se jmenuje Bassoon (fagot) a druhý Oboe (hoboj). Přestože jsou oba ryze syntetické, znějí o poznání "kulatěji" než zvuky z Delicií řady HT.
Nástroj má také Vibráto, u kterého lze ovládat pouze hloubku. Na ovládacím panelu nástroje je ještě potenciometr s červenou čepičkou, sloužící k dolaďování nástroje. Všechny potenciometry jsou tahové, notoricky známého typu, který naleznete snad ve všem, co Tesla vyráběla v 70. a 80. letech. Vpravo od klaviatury je obligátní kolébkový síťový spínač.
Trochu nešťastně umístěné jsou tři konektory (zepředu vedle klaviatury), sloužící k připojení sluchátek, zesilovače a externího reproduktoru. Síťová šňůra se připojuje zprava, bakelitová koncovka má zmenšený "remoskovitý" tvar.
Nástroj má vlastní zesilovač a reproduktor.
Klávesisté to nemají jednoduché, jejich nástroje morálně zastarávají nejrychleji a jsou v kapele často to nejdražší. Delicia Mini 2, ač vskutku jednoduchá, stála "lidových" 4430,- Kčs.
Ukázka, jak to vlastne hraje:


Technické údaje:
Typové označeníDelicia Mini 2, typ 807/2
VýrobceČSHN Hradec Králové, závod Harmonika Hořovice
PolyfoniePlná (37 hlasů)
Počet kláves37
Počet zvukových registrů2
EfektyVibrato
Poznámka
Vlastní ozvučení 6W